ЛЕКС Форум е услуга на информационното общество, поддържана от ЛЕКС.БГ ЕАД. Услугата предоставя възможност за задаване на теми за дискусия и публикуване на мнения, изображения, електронни препратки и друго потребителско съдържание във връзка с тях.
Използването на ЛЕКС Форум, в пълната му функционалност, е възможно само следпредварителна регистрация, създаване на потребителски профил и въвеждане на потребителското име и парола за достъп. Електронната форма за регистрация е достъпна в реално време (on-line) в Интернет на страницата https://new.lex.bg/bg/register.
Всеки потребител може да има само един активен потребителски профил.
Забранява се регистрацията под измислено име или под чуждо име (под чужда самоличност).
Недопустимо е потребител да се представя за друго лице, за представител на юридическо лице или група хора, които не е оправомощен да представлява, или по друг начин да заблуждава трети лица относно самоличността си или принадлежността си към определена група хора.
ЛЕКС.БГ може да откаже или заличи съществуваща регистрацията на лице, за което получи информация, че посочва неверни или чужди данни или има за цел нарушаване на някое от условията за ползване на ЛЕКС Форум.
II. Достъп до “Раздел за юристи”
Разделът е достъпен само за юристи и студенти по право, след въвеждане на допълнителна парола, предоставена от администратора на портала, при заявка на имейл: info@lex.bg.
Новорегистрирани потребители-юристи, както и такива с до 20 мнения във форума, могат да получат ограничен достъп (само за четене) до раздела, освен ако същите не са препоръчани от активен или старши потребител, чрез изпращане на препоръка до имейл: info@lex.bg или чрез лично съобщение от платформата на форума.
III. Език на форума
Официалният език на форума е български, с изключение на подфорум “Discussions in English”.
Публикуването на теми и мнения на кирилица е задължително, с изключение на подписите на потребителите, в които текстът може да бъде на латиница. Използването на цифри или други знаци за означаване на букви (напр. 6-ш, 4-ч) е непрепоръчително.
При използване на цитати на различен от български език е препоръчително същите да бъдат придружени от кратко резюме на български.
С оглед избягване на възможни проблеми с визуалицията на текстове, публикувани при използване на азбуки, съдържащи специални символи (напр. китайска, арабска и др.) се препоръчва използването им да бъде сведено до минимум.
Теми и мнения, публикувани в нарушение или при системно неспазване на горните изисквания и препоръки, могат да бъдат заличавани или редактирани от модераторите, а потребителите да бъдат предупреждавани през платформата на форума.
IV. Тема на дискусия
Публикуването на нова тема в конкретен подфорум следва да бъде съобразено с тематиката на същия.
Препоръчително е потребителите да се запознаят с описанието на конкретните подфоруми/раздели преди публикуването на тема.
Публикуването на тема, несъобразено с горните изисквания, както и публикуването на тема с идентично съдържание в повече от един подфорум, е основание тя да бъде премествана, заключвана или заличавана по преценка на модераторите.
V. Заглавие на дискусия
Заглавието на темата трябва да е максимално описателно за предмета на дискусията.
Публикуването на теми със заглавия от типа “Въпрос”, “Спешно”, “Проблем”, “Моля за мнение”, “Помощ” и други, които не представят съдържанието конкретно и ясно за другите потребители, е основание за заличаване, изменение или допълнение (на заглавието) по преценка на модераторите.
VI. Съдържание на дискусия
Тезите/мненията/въпросите/фактите от дадена дискусия следва да бъдат ясно и коректно формулирани и да са съобразени с нейната тема и основно съдържание.
Тези и мнения, които не представят гледна точка, съответна на предмета на конкретната дискусия и водят до изкривяване на същата в посока “тема в темата” или “свободни разговори тип "чат", ще бъдат означавани като “off topic”/”не по темата” и ще бъдат заличавани по-късно.
Недопустимо е публикуването на мнения, съдържащи информация, данни, текст, звук, файлове, софтуер, музика, видео, фотографии, графики, аудиоматериали, съобщения, както и всякакви други материали или електронни препратки към материали:
а. противоречащи на българското законодателство, приложимите чужди закони, Общите условия за ползване на ресурсите на портала https://lex.bg, настоящите правила за ползване на ЛЕКС Форум, Интернет етиката, правилата на морала и добрите нрави;
б. съдържащи вулгарни и/или нецензурни думи и изрази, емотикони, изображения и др.
в. съдържащи насилие (включително насилие над животни), агитация към насилие, унижение на човешкото достойнство, заплаха за живота и телесната неприкосновеност на човека;
г. с порнографско или открито сексуално съдържание;
д. съдържащи ясно различими тела на жертви от катастрофи и други тежки инциденти;
е. обиждащи дадена религия или съдържащи религиозна агитация;
ж. представляващи търговска или служебна тайна или друга конфиденциална информация;
з. които са обект на право на интелектуална собственост на трети лица, освен със съгласието на титуляра на правото;
и. нарушаващи каквито и да било имуществени или неимуществени права или законни интереси на трети лица;
й. пропагандиращи дискриминация, основана на пол, раса, образователен ценз, възраст и религия или проповядващи фашистка, расистка или друга недемократична идеология;
к. насаждащи неприязън или накърняващи доброто име (в т. ч. обидни квалификации на морални, интелектуални или физически качества или компетентност) към/на други лица;
л. призоваващи към насилствена промяна на конституционно установения ред, към извършване на престъпление, към насилие над личността или към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда;
м. съдържащи информация, подтикваща към или улесняваща извършването на терористична дейност;
н. съдържащи информация за чужди пароли или права за достъп без съгласието на техния титуляр, както и софтуер за достъп до такива пароли или права;
Недопустимо е публикуването на съобщения, които:
а. представляват провокации, чиято единствена цел е да унищожат или изместят фокуса на дискусията (trolling);
б. съдържат повтарящи се текстове, със съдържание извън темата на дискусията;
в. заобикалят филтрите за нецензурни думи или съдържат комбинации от думи, които в определен словоред са обидни.
Мнения, аватари или подписи, осъществяващи едно или повече нарушения от гореизброените, ще бъдат заличавани от модераторите без предупреждение, а на потребителите, които са ги публикували, ще бъде отправено предупреждение/наложено временно или постоянно (съобразно броя нарушения) ограничение на достъпа до ЛЕКС Форум.
Не се препоръчва употребата на едносрични постинги/публикации или такива съдържащи емотикон без текст, вкл. и с оценъчен характер (+/- 1); Прекомерната употреба (повече от 5 в една тема) на подобни публикации ще се разглежда като основание за заличаване на същите, с оглед осигуряването на конструктивна дискусия. Потребители, чиито публикации съдържат предимно гореизброените елементи, ще бъдат приканвани да преустановят практиката за натрупване на брой мнения чрез отправянето на предупреждение през платформата на форума.
Не се препоръчва коментирането и/или оценяването на процесуални действия на експерти, оказващи професионална юридическа помощ.
Не се препоръчва коментирането и/или оценката на влезли в законна сила съдебни актове.
VII. Netiquette
Участието в ЛЕКС Форум е свободно и доброволно. Потребители, притежаващи професионална квалификация в областта на правото, и желание за взаимопомощ, имат право, но не и задължение за предоставянето на отговори, консултации, информация и знания по поставените чрез платформата теми.
Дискусиите, водени чрез ЛЕКС Форум, следва да са основани на взаимното уважение на участниците, независимо че тезите, които се подкрепят, могат да са взаимоизключващи се.
Липсата на учтива форма на изказа, гневен, оскърбителен или заповеден тон в комуникацията с останалите участници, модератори и администратори, явната демонстрация на неуважение, опитите за предизвикване на спорове, основани на отношения между потребители извън ЛЕКС Форум, както и на обидни анализи и квалификации на морални, интелектуални или физически качества или професионална компетеност на други лица, са основание за заличаване на публикациите с гореописаното съдържание и отправяне на предупреждение, а при системност-за ограничаване (временно или постоянно) на достъпа до ЛЕКС Форум.
С оглед ограничаване на възможността за въвеждане в заблуждение на потребителите, поставящи въпроси в ЛЕКС форум, се препоръчва участници, които нямат юридическо образование и/или професионална компетеност по конкретен въпрос, да указват това по ясен за потребителите начин за темите, в които горното е приложимо.
Препоръчва се постове с шеговито и/или иронично съдържание по дадана тема да бъдат означавани ясно като такива, за да се предоврати възможността за заблуда на лица, които не притежават професионална компетентност в областта на правото.
VIII. Цитати
Препоръчително е използването на цитати в публикуваните мнения да се ограничава само до частта от тях, която бива коментирана, както и да се избягват вложените цитати (цитат в цитат). Допустимият брой цитати за едно мнение е 3.
IX. Главни букви
Използването на главни букви, несъобразено с общите правила за правопис, и с акцент върху изразяването на гняв, недоволство, е неуместно и в нарушение на добрия тон в дискусиите. Постинги/публикации с подобно съдържание ще бъдат редактирани или заличавани от модераторите, а потребителите, които системно нарушават горните изисквания, ще бъдат предупреждавани.
X. Емотикони
Максимално допустимият брой емотикони за мнение е 20. Употребата на емотикони следва да бъде разумна и да е съобразена с тяхната допълваща мнението функция, свързана със визуалното онагледяване на теза, действие, настроение и др.
XI. Аватар
Минимално допустимите размери за публикуване на аватар са 20х20 пиксела.
Максимално допустимите размери за публикуване на аватар са 100х100 пиксела
Платформата на форума отхвърля автоматично аватари, които не отговарят на допустимите за публикуване размери. Публикуването на аватари, които не отговарят на изискваниията в раздел Съдържание на тема, е основание за заличаването им от модераторите и за отправянето на предупреждение към потребителя, който ги използва.
XII. Подпис
Подписите на потребителите следва да отговарят на следните изисквания:
·Максимално допустим брой символи в подпис: 255;
·Максимален размер на изображенията: 50х50 пиксела
·Максимален брой електронни препратки: 1.
Не се допуска публикуването на рекламни текстове, изображения, електронни препратки на/към продукти/услуги, без изричното предварително съгласие на ЛЕКС.БГ.
Публикуването на подписи, в нарушение на горните изисквания, е основание същите да бъдат заличавани изцяло или частично от модераторите.
XIII. Редактиране и изтриване на мнения от потребителите
На потребителите на ЛЕКС Форум се предоставя възможност за редактиране на собствените мнения, в срок до 15 минути от първоначалната публикация, за отстраняване на допуснати правописни/пунктуационни грешки.
Редакцията на смисловата част на мнение, която може да се изразява в допълване, изменение или заличаване на част от първоначалния пост, следва да се осъществява само в случаите, в които публикацията няма последващи отговори, не е цитирана в мнение на друг потребител и по никакъв начин не влияе на логиката на дискусията.Редакцията на пост/публикация, с цел отговор на следващ коментар на друг потребител, е непрепоръчителна.
Предвид линейната структура на форума и възможността подобни действия да нарушат логическата последователност на дискусията, функцията за изтриване на мнения, от страна на потребителите, е неактивна.
XIV. Доклади
Потребителите на ЛЕКС Форум имат възможност да използват функцията “Докладвай”, с което да сигнализират модератори или администратор за приоритетно разглеждане на постове, чието съдържание нарушава правилата за ползване на форума, както и в случаите, в които желаят да възразят писмено срещу модерация на техни постове, която е извършена в нарушение на правилата.
Бутонът “Доклад” е разположен в горния десен ъгъл на всеки пост.
XV. Приятели и врагове
Функцията е част от контролния панел на потребителския профил.
Добавянето на други потребители в лист с приятели улеснява комуникацията с тях и проследяването на тяхната дейност във форума.
Добавянето на потребителите в лист с игнорирани има за резултат непоказване на мненията на тези потребители и ограничаване на възможността за получаване на лични съобщения от същите.
XVI. Санкции
Санкциите за нарушаване правилата за ползване на ЛЕКС Форум са:
·Предупреждение;
·Активиране на режим "Модераторско одобрение"
·Временно ограничаване на достъпа до форума;
·Постоянно ограничаване на достъпа до форума;
Максималният брой предупреждения на потребителите, преди налагането на по-тежка санкция, е 3.
При активиране на режим “Модераторско одобрение” публикуваните постове не са видими за потребителите, докато не бъдат прегледани и одобрени от модератор;
В случаите на нарушение на правилата в частта “Регистрация” или “Съдържание на дискусията” модераторите имат право да наложат незабавно ограничаване на достъпа до форума.
Временното ограничаване на достъпа до форума може да бъде за период от:
·1 ден – при отправени 3 предупреждения към потребител в рамките на 3 дни или при заличаване на до 5 мнения, публикувани в нарушение на правилата за ползване
·3 дни – при заличаване на до 10 мнения, публикувани в нарушение на правилата за ползване
·7 дни – при заличаване на до 20 мнения, публикувани в нарушение на правилата за ползване
·30 дни - при заличаване на повече от 20 мнения, публикувани в нарушение на правилата за ползване, за период от 3 дни от първото нарушение
Модераторите запазват правото си да определят, налагат и променят наложеното наказание, в зависимост от естеството на извършеното нарушение на правилата, като уведомяват потребителя чрез системно съобщение.
XVII. Функции на модераторите
Модераторите на ЛЕКС Форум:
·Преместват, редактират, сливат, разделят теми и мнения, публикувани в нарушение на правилата за ползване.
·Заличават теми и мнения, публикувани в нарушение на правилата за ползване, вкл. и по сигнали на трети лица, чиито имуществени или неимуществени права или законни интереси са били нарушени със съответните публикации.
·Оказват помощ на потребители, които имат затруднения с ползването на форума.
·Отправят предупреждения, активират режим “модераторско одобрение” и/или ограничават временно или постоянно достъпа до форума на потребители, които нарушават правилата за ползване.
·При съмнение за използване в нарушение на правилата на нов или съществуващ профил на вече санкциониран потребител имат право да блокират достъпа до форума на същия.
·Не променят смислово текст в мненията на потребителите, функцията им се свежда до обозначаване/заличаване на публикуван при нарушение на правилата за ползване текст, изображение, подпис, аватар и др.
·Не изразяват лично мнение и не дават оценка по конкретни теми.
·Нямат качеството на арбитър и не вземат страна в спорове между потребителите, основани на техни отношения извън ЛЕКС Форум или на такива, породени от обидни квалификации на морални, интелектуални, професионални или физически качества на други лица.
XVIII. Лични данни. Лична кореспонденция
Огласяването на лични по смисъла на ЗЗЛД данни на трети лица чрез платформата на ЛЕКС Форум е недопустимо и попада в обхвата на нарушенията, които могат да бъдат санкционирани с временно или постоянно ограничаване на достъпа до форума.
Публикуването на персонални данни от самия потребител е непрепоръчително, с оглед защитата им от недобросъвестно ползване. Във връзка с горното, при публикуване на информация или ъплоуд на файлове, съдържащи лични данни, същите следва да бъдат заличени предварително от потребителя, който ги използва.
С оглед ограничаването на нежеланата кореспонденция, не се препоръчва публикуването на имейл адреси или телефонни номера в темите. Информация за контакти между потребителите може да бъде разменяна чрез функцията “Лични съобщения”.
Публичното огласяване на лична кореспонденция между потребители, потребители и модератори/администратори и потребители и трети лица, без предварително съгласие на някой от адресатите, е недопустимо и е основание за заличаване без предупреждение на изнесената информация от модераторите и ограничаване временно или постоянно на достъпа до форума.
XIX. Реклама. Маркетинг. Проучвания
Недопустимо е публикуването на рекламни форми, които включват, без да се ограничават до текст, изображение, електронни препратки, както и всяка друга форма, която скрито или явно цели насърчаване реализацията на стоки/услуги, без предварителното съгласуване и разрешение от страна ЛЕКС.БГ.
Електронни препратки към корпоративни сайтове, сайтове за продажба на стоки или предоставяне на услуги срещу заплащане на възнаграждение, могат да бъдат добавяни без предварително разрешение от страна на ЛЕКС.БГ само в профила на поребителя от контролния панел на ЛЕКС Форум.
Модераторите имат право да заличават публикувани в нарушение на горните изисквания мнения, аватари, подписи, и да отправят предупреждение до потребител, нарушил правилата през платформата на форума.
ЛЕКС.БГ има правото да поставя на всяка от страниците на ЛЕКС Форум и потребителските профили електронни препратки, рекламни банери и други рекламни форми за стоки и услуги, предлагани от ЛЕКС.БГ или трети лица, както и електронни препратки и рекламни банери, сочещи към уебсайтове, намиращи се извън контрола на ЛЕКС.БГ. ЛЕКС.БГ не носи отговорност за съдържанието, верността и законосъобразността на подобни Интернет страници или ресурси и на услуги или ресурси, които са станали достояние на потребителите при ползването ЛЕКС Форум или която и да е друга страница на уебпортала LEX.BG.
Недопустимо е провеждането на маркетингови, рекламни и социологически проучвания чрез ЛЕКС Форум, без предварителното разрешение и съгласуване на начините на провеждане с ЛЕКС.БГ. Провеждането на проучвания в нарушение на горните изисквания е основание за налагане на ограничение на достъпа до форума, без предупреждение, от страна на модераторите.
XX. Продажба на стоки/услуги през платформата на форума
Продажбата на стоки и услуги чрез платформата на ЛЕКС Форум е недопустима, освен в случаите на продажба на употребявана правна литература и след предварително разрешение от страна на ЛЕКС.БГ. Използването на форума в нарушение на горните условия е основание за ограничаване достъпа до същия, без предупреждение, от страна на модераторите.
XXI. Контакт с модераторите
За контакт с модератори и/или администратори, както и за коментари, препоръки и възражения спрямо действия на модератори или администратори, потребителите могат да използват следните опции:
Не се препоръчва публикуването на постове, с които се коментират публично действията на модератори, свързани със заличаване, преместване, редакция на постове, заключване и преместване на теми, без преди това да е потърсена връзка с администрацията на форума.
XXII. Деактивиране на профил
Потребителите на LEX.BG имат право, по всяко време, по своя собствена преценка, да прекратят използването на предоставяните от ЛЕКС.БГ Услуги, вкл. и ЛЕКС Форум, като преустановят ползването на същите или деактивират предоставянето им от Потребителския си профил в LEX.BG.
С оглед запазване целостта на дискусиите, ЛЕКС.БГ не се ангажира с изтриването на постове, информационни ресурси и материали, публикувани в ЛЕКС Форум, по искане на потребител, който ги е публикувал.
Добре, защо всички сме съгласни, че договорът за покупко-продажба е действителен и поражда прехвърлителен ефект, а само аз смятам, че синът няма как да наследи нещо, което не е в наследствената маса, защото е напуснало патримониума на наследодателя, преди откриването на наследството. (това е самокритика и по-скоро молба на някой, ако му се занимава, да ми обясни). Освен това синът, като наследява, няма какво да впише в Имотния регистър, за да има конкуренция по чл. 113 ЗС. Ако пък той сега извърши сделка, която се вписва, тя няма да е от "същия собственик". Много интересен казус! Lawchoice, може пък за общото благо да се включите със законосъобразното решение
Преди време, Венедиков успява да наложи тази трактовка относно характера на вписването. И така до днес..."Ако две или повече лица са придобили право на собственост върху един и същи недвижим имот, за собственик се счита този, който първи е вписал акта си за собственост в имотния регистър. Без значение е кой по ред го е придобил. Става дума за сблъсък между две правни положения: Prior tempore potior iure (първият по време е първи по право) и nemo plus iuris transferre potest quam ipse habet (никой не може да даде нещо, което няма). Ако продавачът – собственик продаде имота на двама купувачи с два отделни договора, по първия договор купувачът става собственик, но по втория той не придобива право, защото продавачът не го притежава, за да му го прехвърли. Ако купувачът – несобственик впише нотариалния си акт преди купувача – собственик, за собственик се счита вторият купувач. Тази метаморфоза настъпва благодарение на противопоставимостта на вписания акт или още известно като оповестително – защитно действие, а не на конститутивно действие на вписването, което първо не е предвидено в закона за актовете за прехвърляне на право на собственост върху недвижим имот и второ, няма автор, който да го признава. Поради тази причина в теорията се стига до многобройни правни конструкции, които мъчително трябва да се справят с обяснението на нещо, което очевадно противоречи на правната, а и на хабитуелната логика. Хем вторият купувач не е собственик, хем вписването няма конститутивно действие, хем той се стабилизира благодарение на противопоставимостта на вписания си акт и се признава спрямо всички, вкл. и спрямо носителя на правото на собственост, за собственик, хем е безспорно, че договорът за продажба на недвижим имот е деривативен способ за придобиване на право на собственост и че вторият купувач е придобил от продавача нещото, което към момента на продажбата той вече е нямал. Правният фокус е голям, но и досега той се възприема еднозначно в теорията и в практиката" копирано от http://gramada.org/%D0%B2%D0%BF%D0%B8%D ... %B8%D0%BC/
Ако не излиза в удостоверенията за тежести, не се счита за вписана, дори и да е вписана някъде, какво те интересува - сега вече се работи през интернет, свърши онова време да се плюнчат книги и тефтери.
Има сделка, като новият купувач не е започнал да владее, което го поставя в неизгодна позиция, защото - за 5 години ще загуби имота поради нехайство.
За съжаление, като човек от практиката - нямам теоретичен поглед, трябва да се знае от коя страна се намирам, за да се действа в една или друга насока.
Благодаря за споделения текст, но и в него се говори именно за “от същия собственик”. Ако аз продам мой имот на два пъти, няма спор, че в крайна сметка имотът ще остане в собственост на онзи, който го е вписал първи. Но ако сега се появи някакво друго лице и по някакъв начин продаде моя имот, без да му е собственик, и сделката бъде вписана, приобретателят по тая сделка няма да може да ми противопостави вписването си, то няма да го направи собственик само по себе си спрямо мен. Там, където правата на третите добросъвестни лица по облигационни отношения не се засягат, законът изрично си го казва (чл.17, чл.33, чл.41, чл.88 ЗЗД и тн.). Така си мисля аз де...то щом толкова хора с толкова опит мислят друго яче, значи трябва да чета повече, докато почна да схващам
В конкретния казус е намесена и още една конфликтна ситуация. Правоприемство, което не се вписва - наследяването по закон. Доктрината не може да разреши конфликта между наследниците по закон и по завещание в аспекта вписване.
ivan_lawyer написа:Ако не излиза в удостоверенията за тежести, не се счита за вписана, дори и да е вписана някъде, какво те интересува - сега вече се работи през интернет, свърши онова време да се плюнчат книги и тефтери.
Извън темата...охооо, стой та гледай. Да те изхвърлят от имота /след пропусната тежест в удостоверение/, пък после търси дивото да разваляш сделки /и съответно връщане на платеното от продавача/, или пък вреди от АВ. Когато проверявам имот, освен удостоверение чета всеки акт.
Аз обаче не мога да разбера бездействието на купувача.... Ако никой не знае за сделката освен продавача и купувача - трето лице, предполагаме добросъвестност на наследника до предприемането на някакви действия от страна на третото лице - купувач. Реално наследникът не знае, че има някакъв проблем, както и никой друг освен купувача - трето лице. Значи.... той е на ход.
roshen, Съжалявам, но ще ви разочаровам. Виждането ми за общото благо е различно. Нямам мотивация да участвам по същество в темата, защото авторът й дори не се е постарал да изложи собственото си виждане по поставените въпроси.
Не желая да забивам пирони в ковчега на Правосъдието. В контекста на темата, снощи имах видение. Няма да са осъществи сценарият на kalahan2008 по отношение прилагането на изкуствения интелект в съдебната система, а основополагащи принципи като независимост утре напълно ще бъдат обезличени. Утрешните съдии ще очакват да получават сигнали отвсякъде /даже и от платформи на утрешния Интернет/ как да си решават делата, които са им възложени.
Отдавна ми е минало времето за надскачане кой е по-по-най в правната наука. Признавам си, че в началото като нов участник тук имах някакви подобни амбиции, ама един от участниците, които уважавам тук (bird_of_paradise) чрез точните й съвети бързо ме свали на Земята. Затова, поне засега, ще гледам отстрани развитието на темата.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
Lawchoice, преценката си е Ваша. Аз пък съм много положително настроена към бъдещите съдии. Моите лични впечатления са, че са доста знаещи, нахъсани и готини. Единственият ми проблем е, че не мога да ги догоня по знания Веднъж попаднах на атестацията на РС с 4г опит, 50% от чиито обжалвани актове бяха отменени и коментар, че това е нормално. Все си мисля, че когато се търси практика, събират се впечатления от тук и там (не във връзка с конкретен висящ спор, разглеждан от съдията), това се прави с цел разширяване на кръгозора, обмисляне на обществените норми, които законите материализират, осъвременяване на знанията. И в крайна сметка, за да може, като се стигне до прилагане на закона, той да бъде приложен вярно, а не във Варна да си го тълкуват по един начин, пък в София по друг. И също не мисля, че когато някой черпи от чуждите знания и опит, това е равносилно на механично преповтаряне или е нещо лошо, нито подменя вътрешното убеждение. По темата намерих решение, в което даже постановление за възлагане от СИ, което е вписано първо по ред, не може да се противопостави на реалния собственик. В друго решение пък се излага много интересна теза, че и двамата правоприемници стават собственици, а пък тази непротивопоставимост действа само помежду им.
Четейки по диагонал ми се строри, че според някой има разминаване между разума и правото, което не е редно. Нотариуса бил длъжен да впише сделката? Ако по пътя ритне или се запилее по курортите с млада мома какво правим? няма сделки или какво? Имотите с постановления за възлагане от съда съдията ли ги вписва? Събираш документите, внасяш таксата и на опашката. Не знам какъв е реда сам да си впишеш сделка, която по някаква причина нотариука не е вписал, това никога не ме е интересувало, защото на гишето ще ми кажат най-точно, но няма как да няма такъв ред. Тук чета за наследяване, за давностни владения, не съм вниквал в подробности, но невписаните сделки май бяха непротивопоставими на трети лица, не на страните, за наследниците не знам дали са втори или трети лица. Питащия да не се занимава повече с теория, а да събира документите и според това от коя страна е - при най-близкия нотариус за продажба или в агенцията за вписване, за да няма близки срещи с неприятности.
До lawchoice - мнението ми е, не е мнение а е предположение. Питам как смятате, защото ми е любопитно дали третото лице може да цъфне 8 години по-късно и да каже "имотът е мой, защото аз имам договор и макар и да не е вписан, той си действа, защото вписването няма конститутивно действие", да предяви една ревандикация и да си влезе във владение, а детето на съпрузите, които са прехвърлили собствеността да пие една студена вода.
До ivan_lawyer - не е ли придобивната давност 10 години за недвижими имоти, а не 5 както сте написал?
roshen написа:Lawchoice, преценката си е Ваша. Аз пък съм много положително настроена към бъдещите съдии. Моите лични впечатления са, че са доста знаещи, нахъсани и готини. Единственият ми проблем е, че не мога да ги догоня по знания
Разбира се, че преценката е моя . Не бива да забравяме обаче, че тя е формирана въз основа на моето видение. За съжаление, то третира един по-далечен момент в бъдещето, затова и констатациите ви за наличие на знаещи, нахъсъсани и готини съдии са неотносими към него.
roshen написа:Веднъж попаднах на атестацията на РС с 4г опит, 50% от чиито обжалвани актове бяха отменени и коментар, че това е нормално. Все си мисля, че когато се търси практика, събират се впечатления от тук и там (не във връзка с конкретен висящ спор, разглеждан от съдията), това се прави с цел разширяване на кръгозора, обмисляне на обществените норми, които законите материализират, осъвременяване на знанията. И в крайна сметка, за да може, като се стигне до прилагане на закона, той да бъде приложен вярно, а не във Варна да си го тълкуват по един начин, пък в София по друг. И също не мисля, че когато някой черпи от чуждите знания и опит, това е равносилно на механично преповтаряне или е нещо лошо, нито подменя вътрешното убеждение.
С горното също съм съгласен, но за съжаление и то е неотносимо към моето видение. Както изрично бе посочено, видението ми третира поведението на утрешните съдии, именно по възложените им дела, а не обективира принципен стремеж на последните да обогатят правните си знания. Извън това, опасно е да се ползват неопределителни местоимения при опит да се обосновава теза, понеже утре теб ще питат за нехайството на някой. Това че вие провявяте самокритичност и стремеж за отстраняване на пропуските във вашите правни знания, не означава и че някой друг го прави.
berto, Както и да го наречеш мнение или предположение, твоето становище липсва. Аз не мога да вляза в главата на третото лице, за да знам дали ще цъфне 8 години по-късно и какво ще каже. Ако казусът е реален, третото лице ще си наеме адвокат ще си предяви ревандикационният иск, ответникът ще има възможност да ангажира становище по иска. И съдът сезиран с иска ще реши кой ще пие студена вода, затова ако казусът е реален е безпредметно решаването му тук във форума. Ако пък той е учебен, следваше да изложите собствените си виждания за да очаквате чуждата помощ, поне аз мисля така. Може и да не съм прав, времената се менят - идва новото време !
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
roshen написа:Благодаря за споделения текст, но и в него се говори именно за “от същия собственик”. Ако аз продам мой имот на два пъти, няма спор, че в крайна сметка имотът ще остане в собственост на онзи, който го е вписал първи. Но ако сега се появи някакво друго лице и по някакъв начин продаде моя имот, без да му е собственик, и сделката бъде вписана, приобретателят по тая сделка няма да може да ми противопостави вписването си, то няма да го направи собственик само по себе си спрямо мен. Там, където правата на третите добросъвестни лица по облигационни отношения не се засягат, законът изрично си го казва (чл.17, чл.33, чл.41, чл.88 ЗЗД и тн.). Така си мисля аз де...то щом толкова хора с толкова опит мислят друго яче, значи трябва да чета повече, докато почна да схващам
Възхищавам се на усилията Ви да разсъждавате, roshen, това е доста похвално и мисля, че именно тогава форумът става наистина полезен. Аз лично научих оттук доста и бих казал, че ми помогна доста в повече от това, което може университетската или индивидуалната подготовка да ти даде.
Та, по същество, аз виждам нещата по следния начин - да, юридически уж купувачът е станал собственик, на практика обаче излиза като че ли да не е... И това се дължи на разпоредбата на чл. 113 ЗС. Тази статия, към която е даден линк от n_ikito, реално илюстрира проблематиката на тази "противопоставимост", защото уж в учебниците все се казва, че няма конститутивно действие, купувачът става собственик при изповядване на сделката, но пък сега излиза, че някакво трето лице може да се окаже несобственик, ако наследникът на предишния собственик вземе, че впише нещо преди него. Реално погледнато действието е оповестително - ако имаме продажба на имот, която е действителна и продавачът заведе дело срещу купувача след прехвърлянето с аргументи, че последният не е станал собственик, защото актът му не е вписан, то този иск ще е неоснователен, защото в отношенията им купувачът вече е собственик, а страните по сделката очевидно не са трети лица по смисъла на чл. 113 ЗС. Ако се приеме, че действието на вписването е конститутивно, този иск щеше да бъде основателен, защото правото на собственост щеше да възниква след вписването и купувачът нямаше да стане такъв. Поне аз така опитвам да си обясня нещата. Не така стои въпросът по отношение на третите лица обаче, на които явно правото им отдава приоритет що се касае до недвижими имоти. В казуса, предмет на темата, аз лично считам, че хипотезата е подобна на тази, когато един продавач прехвърли имот два пъти, какъвто пример най-често се дава в теорията, за да се илюстрира противопоставимостта на първото вписване спрямо последващото. Да, изглежда като че ли наследникът да не е "същият собственик", но пък не е и да е като "трето лице", нали? Все пак наследяването принципно е способ за "универсално" придобиване на права, като на практика наследникът "заменя" починалото лице в съществуващите към момента на смъртта му правоотношения. Впрочем, ако наследникът реши все пак да се сдобие с титул за собственост на негово име, примерно чрез констативен нотариален акт въз основа на представени от него документи, удостоверяващи правото на собственост на неговия праводател и качеството му на наследник (по чл. 587, ал. 1 ГПК, макар че на практика все още никога не съм виждал нотариален акт, озаглавен в този смисъл, повечето нотариуси все ги кръщават "КНА по давност и наследство", което е малко... оксиморонно, но, хайде да не разводнявам поста вече ) и го впише ще може ли купилото имота от наследодателя лице да противопостави невписания си нотариален акт на КНА на наследника? Отговорът на този въпрос зависи от обстоятелството дали наследникът е "трето лице" по смисъла на чл. 113 ЗС. Според мен по-скоро не е, но ще ми е любопитно да потърся някаква съдебна практика в този смисъл. Ако излезе, че наследникът не е трето лице, то възможният сценарий, описан от berto, наследникът да пие една студена вода, когато купилото от наследодателя лице му цъфне един ден, ще се окаже напълно реален. Всъщност според мен така и трябва да бъде. Имотът в отношенията между наследника и купилия от наследодателя реално е собственост на последния, наследникът може да се брани евентуално като владелец. Наследникът лесно обаче може да излезе от ситуацията с някой "адвокатски прехвърлителен трик" може би. С други думи, аз виждам аналогична хипотеза при настоящия казус в теоретичния пример за продавача, който продал един и същи имот на две различни лица, като второто вписало своя акт преди първото и взело та станало собственик за зла участ на първото. Ако наследникът продаде имота на друго лице и то впише своя нотариален акт, според мен то ще стане собственик. Купилият от наследодателя, не знам какви варианти за защита има, освен за изтекла придобивна давност, която според мен трябва да бъде 5-годишната, защото все пак е имал титул за собственост, но поради невписването му реално излиза, че правото му на собственост следва да бъде отречено в полза на вписаното такова, затова смятам, че трябва да му бъде признато правото да се защитава поне като добросъвестен владелец. Не обаче ще стоят така нещата може би, ако наследникът реши да се снабди с КНА и го впише, защото няма да е "трето лице" и чл. 113 ЗС няма да го "топли". Цитираните членове от ЗЗД разглеждат мааалко... по-особени хипотези като че ли, като общото между тях е защита на третите лица при отпадане правата на прехвърлителя. При продажбата на имот от несобственик нямаме отпадане на права. Да, малко странно изглежда да говоря за отпадане на права, когато за пример е даден чл. 17 ЗЗД за симулативните сделки, защото нали те са нищожни, а едно "правно нищо" няма как да породи последици. Е, да, ама реално погледнато на практика една симулативна сделка става нищожна едва когато бъде прогласена за такава и точно тогава възниква опасността от това да отпаднат правата на третото лице, поне аз така си обяснявам нещата. Принципно това са част от нещата, които аз намирам за "разминаващи се" между теория и практика. Другият показателен пример за разминаване е за характера на иска за прогласяване на една сделка за нищожна. В теорията безспорно се посочва, че този иск е отрицателен установителен, защото се отричат права. По логиката на гражданския процес това обаче означава, че ищецът не носи доказателствена тежест, а ответникът трябва да прави пространна защита за това как са налице всичките основания за действителност. На практика обаче това не е така, а в тежест на ищеца е да докаже, че е налице твърдяното от него основание за нищожност.
П.П.
Преди време се натъкнах на едно дело за делба, където бивши съпрузи се борят за това кой е собственик на апартамент, някога бил СИО. Единият се опитва да докаже, че го е придобил по давност, но тъй като това му право не му е било признато от делбения съд, делбата е била допусната при равни права от по 1/2 за двамата съпрузи и решението по допускането е влязло в сила. Сега, като започва втората фаза, синът им, който се има повече със съпругата, чиято версия за придобивна давност бива отречена, завежда дело срещу баща си, като твърди, че е станал собственик на 1/2 ид.ч. от същия апартамент. С решението си, което още не е влязло в сила, съдът признава, че синът е станал собственик на 1/2 ид.ч., но такива права притежава и баща му. Това обстоятелство се използва от съпругата в делото за делба, за да се направи всячески опит да бъде спряна, защото жилището е неподеляемо и най-вероятно ще бъде изнесено на публична продан. Твърди се, че е налице преюдициалност и делото по делба следвало да се спре, защото по този начин с евентуалната публична продан се нарушавали правата на сина, който, по силата на последващото решение на районния съд, имал 1/2 ид. ч. от апартамента. Делото за делба обаче не е спряно и потвърдителното въззивно решение, с което имотът се изнася на публична продан, е било обжалвано пред ВКС, но от сайта им виждам, че вчера ВКС се е произнесъл с определение, с което не го е допуснал до касация. Чудно ми е какви ще са мотивите, въззивният съд беше изложил съображения за непротивопоставимост на правата на сина, защото исковата му молба била вписана след тази за делбата. Интересно ми е дали ВКС ще е обсъдил това, но това по-скоро ще зависи от повдигнатите от касатора въпроси, които на мен не са ми известни.
П.П. 2
Вече сме във фазата на принудително изпълнение. СИ тръгва да продава възбранен недвижим имот. След продажбата купувачът оспорва продажбата (май така беше, че съм забравил), защото в нотариалния акт на длъжника, чийто имот е продаден, било учредено право на ползване на някакви други лица и това обстоятелство не било вписано в обявлението за продажба, а СИ имал задължение да опише тежестите върху имота. Ако не ме лъже паметта обаче, това право на ползване никъде не фигурираше вписано, а нотариалният акт беше с дата преди възбраната, може би нотариусът да е забравил да го впише, защото беше така вмъкната клаузата из между другото. Щеше да стане може би интересно дело, но съдът прецени, че купувачът няма правен интерес да обжалва на това основание до колкото си спомням.
Аз малко ви се чудя на дългите съждения и академични анализи.
Така описан казусът (непълно), всичко опира до следното:
На първо място, имало, уж сделка, за която, обаче светът не знае, защото не е вписана. Тъй като разпоредителната сделка е извършена от родител, е разумно или може да се приеме, че синът не знае за нея.
На второ място трябва да се отчете нехайството на купувача. Не търсил вписване, не е търсил и владение.
И трето и най-важното - "Първият във времето е най-силен в правото." - По аналогия на това, че първоначално вписана ипотека или възбрана е непротивопоставима на всички останали вписвания на трети лица с цел да брани правата на кредитора, така и първият направил вписване на този имот ще се ползва от същата защита на непротивопоставимостта.
Като продължение искам да добавя, че на практика е невъзможно първата "сделка", за която никой не знае да бъде вписана в СВ към настоящия момент. Единственото, което би могъл да впише купилият от бащата е искова молба. Считам, че до момента на вписване на искова молба наследникът е добросъвестен владелец, който владее и ползва имота като свой, придобит на основание наследяване по закон. В тази връзка младежът се ползва от всички права на добросъвестния владелец. Със сигурност отивайки при нотариус с нот. акт на баща си, УН, данъчна оценка и скица, нотарито ще "мине" сделката на наследника, като тази сделка ще е валидно правно основание по смисъла на ЗС, като тук ще тече 5 годишния срок за добросъвестно владение на приобретателя.
Бях при нотариус в София. Въпросът директно - "какво става ако не се впише сделката"? Отговорът категорично - "няма сделка".
Сега като чета и ЗННД - чл. 25, ал. 5 последното изречение Преди вписването нотариусът не може да снабдява страните с препис от подлежащия на вписване акт. работата съвсем става ясна и май каквото и да си говори теорията (че вписването е оповестително), законът урежда някак си вписването да е конститутивно или поне при тълкуване се стига до този извод, или ако не е така, то аз стигам до него като тълкувам.
berto написа:Бях при нотариус в София. Въпросът директно - "какво става ако не се впише сделката"? Отговорът категорично - "няма сделка".
Нали това ви написах - преди да говорите с нотариуса.
guest1 написа:
berto написа:Сделката не е вписвана никога до ден днешен.
Тоест - сделка няма, няма прехвърляне правото на собственост. Имало е някакви намерения!
Обаче - в първия пост-въпрос виждам нещо, което никой не коментира. Става дума за:
berto написа:Детето им, което е пълнолетно (много над 18 години) си издава удостоверение за наследници, и според него се вписва за данъците в общината като собственик и плаща данъци, като през цялото време от вписването на сделката до смъртта на родителите си живее в апартамента живее в него заедно с тях.
Какво е това? Хем сделката не е вписана, хем ... „от вписването на сделката до смъртта на родителите“? А удостоверение за наследници се вади след смъртта на наследодателя.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични. Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“
Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
berto написа:Бях при нотариус в София. Въпросът директно - "какво става ако не се впише сделката"? Отговорът категорично - "няма сделка".
Сега като чета и ЗННД - чл. 25, ал. 5 последното изречение Преди вписването нотариусът не може да снабдява страните с препис от подлежащия на вписване акт. работата съвсем става ясна и май каквото и да си говори теорията (че вписването е оповестително), законът урежда някак си вписването да е конститутивно или поне при тълкуване се стига до този извод, или ако не е така, то аз стигам до него като тълкувам.
Точно така, част от особените изисквания на закона.
Казвайте сега, кой е нотариуса по сделката. Мисля, че заслужихме да научим името на този деятел.
А, за да не започвам нова тема ще питам направо тук информативно какви документи трябват да се очаква да се получат от нотариуса след дарение, освен преписи на оригинала на нотариалния акт за дарение?