от Julyan » 29 Яну 2010, 16:33
Благодаря на колегите, които се включват в дискусията.
Точно това /от второто цитирано решение/ имах предвид, като вече споменах, че кодексът и законът не се намират в йерархическо съподчинение /това беше в един от първите ми постове още по темата, след изчитане на подобни мотиви от решение на Окръжен съд/, както и че презумцията за невиновност е нещо различно от придаване доказателствена сила на документ с конкретен законов нормативен акт.
И аз се надявам дискусията да остане отворена и да я попълним с нещо ново, а авторът да се обади за решението на ВТАдмС, независимо от резултата.
Сега за правомощията на АНО- ВАС има съдебна практика, която споделям, в насоката че съдът е длъжен служебно да следи за наличието на компетентност у автора на АА и не може да го отмени поради липса на такава, когато не е указал на административния орган, че не сочи такива доказателства и още повече- когато няма позоваване на това от страна на жалбоподателя пред първа инстанция, извличайки това от чл. 170 на АПК /да си припомним отново чл. 63 от ЗАНН в настоящата му редакция/.
Производствата по ЗАНН не стигат до ВАС, разбира се, но не се знае дали ВТАдмС няма да продължи практиката в тази насока, както се прави от доста съдилища, в което за мен би имало резон. Целта е установяване на обективната истина все пак, а служебното начало е също залегнало в съдебната фаза на процеса, т.е. несвършената работа по събиране на доказателствата и установяването на фактите може да доведе до отмяна на първоинстанционното съдебно решение, но това не води до автоматична отмяна на НП, тъй като ще е налице процесуално нарушение и делото ще следва да се върне за събиране на доказателствата от друг състав на РС.
Ето в тази пък насока: "Съдът е следвало да прояви активност при събиране на доказателствата и да укаже на участващите в съдебното производство страни разпределянето на тежестта на доказване."- Решение от 8.01.2009 г. на АдмС - Враца по к. н. а. х. д. № 496/2008 г. /има и други, да не разводнявам, не бройката е от значение/
Ако в настоящия момент АдмС установи, че РС не е събрал доказателства в насока компетентността на АНО, то следва да отмени решението и да върне делото за събиране на такива. Ето по такъв начин: "По делото не се съдържат доказателства и относно компетентността на органа, издал наказателното постановление. Като е приел, че наказателното постановление е издадено от надлежен орган /тук е обратното, но това няма значение, без доказателства съдът не може да приеме нито едното, нито другото/, без да е събрал доказателства, че Началникът на отдел "ООРП" е компетентно длъжностно лице по смисъла на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, упълномощено със заповед на Министъра на вътрешните работи, Районният съд е ограничил правото на защита на жалбоподателя. Следвало е да укаже на административния орган, че не е представил доказателства за компетентността на органа, издал наказателното постановление.
Съдът не възприема довода на процесуалния представител на административно-наказващия орган, че на съда е известна компетентността на органа, тъй като за същата следва да се съдържат доказателства в административната преписка след като не произтича направо от закона. Още повече, че изрично е оспорена компетентността.
Решението следва да бъде отменено, като постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила- касационно основание за отмяната му, което налага връщането на делото за ново разглеждане от друг състав като се съобразят указанията по-горе.
Воден от горното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, във вр. с чл. 221, ал. 2, предл. второ и чл. 222, ал. 2, т. 1 от АПК, Административен съд-Видин
РЕШИ:Отменя решение № 899/17.12.2008г. по АНД № 1436/2008 г. по описа на Районен съд - Видин, с което е потвърдено НП № 258/09.10.2008 г. на Началника отдел "ООРП" при ОД на МВР-Видин, с което на С. П. С. за нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП е наложено административно наказание "глоба" в размер на 150 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец, на основание чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП.
Връща делото на ВРС за ново разглеждане от друг състав."
или: "Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от НПК, приложима с оглед препращането, предвидено в чл. 84 от ЗАНН, съдът в пределите на своята компетентност е длъжен да вземе всички мерки за разкриване на обективната истина. В конкретния случай, районният съд единствено е разпитал актосъставителя и двамата свидетели, без да прояви необходимата процесуална активност и да събере доказателства за компетентност на актосъставителя. За изясняването й по делото е било необходимо да укаже на ответника, че следва да ангажира доказателства в тази насока.
Като не е осъществил тези действия по събирането на доказателства, районният съд е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, които го задължават да вземе всички мерки, за да осигури разкриването на обективната истина, съгласно чл. 13, ал. 1 от НПК, вр. чл. 84 от ЗАНН чрез допустимите доказателства по чл. 104 от НПК, вр. чл. 84 от ЗАНН относно всички обстоятелства - предмет на доказване в административно-наказателното производство.
С оглед на изложеното, настоящият съдебен състав намира, че обжалваното решение, като неправилно, подлежи на отмяна, на основание чл. 221, ал. 2, пр. 2 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, като делото следва да се върне за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд, на основание чл. 222, ал. 2, т. 1 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН.
Водим от горното, Административен съд - С. - град
РЕШИ:
Отменя решение от 21.04.2008 г. по н. а. х. д. № 10812/2008 г. на С. районен съд, НК, 23 състав.
Връща делото за ново разглеждане от друг състав на С. районен съд.
/също не са изолирани/.