sogio написа:[quote="Julyan
Няма основания за такъв тип тълкуване. Щом административно наказващият орган може да се ползва от установителната сила на акта, то, ползвайки я, същият не е нарушил процесуалните правила и съдът се съобразява с доказателствената сила на АУАН, която му предава специалното правило на ЗДвП.
Колега, да сте чували за Постановление на пленума на ВС № 10/1973 г.? Първо го прочетете, а после давайте "компетентни" мнения.
....[/quote]
По- кротко, предлагам. Какво имате предвид с цитираното постановление от 1973 година? Дискусия ли водите или просто ви се спори? Ако ще е дискусия- нека е такава. Ако ще е махленски спор с грубости тип американски екшън- няма да участвам. Кажете какво ще е, да знам дали да се хабя.
Ясен е принципът, че административно- наказващият орган установява нарушението, деецът и вината при издаването на НП въз основа съставения АУАН- общ принцип, не се спори по него.
Ясна е и правната норма, цитирана по- горе, съдържаща се в законов нормативен акт, която придава малко по- инаква доказателствена сила на съставения АУАН и която е специална по отношение общите ЗАНН-овски правила. За съотношение обща- специална норма да не се спираме тук, за юристите не е нужно.
Точният текст на специалното правило бе: "Редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното."- без ограничаване досежно органа, пред когото имат такава сила. Каква е логиката тази сила да се признава за пред "административно- наказващия орган", а да не важи за пред съда? Още повече вие претендиране, че първоинстанционното съдебно производство е "въззивна инстанция", следователно първата инстанция, по фактите и доказателствата, следва да е точно АНО.
Освен това, както вече се писа многократно, пред РС се разпитват актосъставителя и свидетелите по съставения АУАН, обсъжданият случай не бе изключение.
Вие предлагате, въпреки това, съдът да приеме за неустановена отразената в акта и потвърдена от свидетелските показания фактическа обстановка или какво? Не ви разбрах.
"Издаденият акт е редовно съставен и се ползва с презумптивна доказателствена сила относно съдържащите се в него констатации. След като в производството по обжалване не са релевирани доказателства, оборващи презумпцията на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, правилно районният съд е приел за безспорна отразената в акта и наказателното постановление фактическа обстановка и въз основа на същата е направил обоснован извод за съставомерност на нарушението."- Решение от 3.12.2007 г. на АдмС - Русе по к. а. н. д. № 214/2007 г.
"АУАН е съставен от компетентен орган съобразно изискванията на ЗАНН и ЗДвП и се ползва с доказателствена сила до доказване на противното, съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП. Направените в него констатации не са опровергани от събраните по делото писмени и гласни доказателства. Фактът, че наказаното лице ги е оспорило, не е достатъчен, за да се приеме, че те са оборени. Ако жалбоподателят не е бил съгласен с фактическите констатации в АУАН, е имал пълната възможност да докаже, че съдържат неверни факти и обстоятелства."- Решение от 25.11.2008 г. на АдмС - Добрич по к. а. д. № 550/2008 г.
"От събраните по делото доказателства се установява по безспорен начин, че на посочените в акта дата и час жалбоподателят е извършил визираното нарушение на правилата за движение по пътищата. За да направи този извод, първоинстанционният съд е имал предвид разпоредбата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, съобразно която констатациите в акта за установяване на административното нарушение се считат за верни до доказване на противното. Показанията на разпитаните свидетели са в подкрепа на тези констатации и не опровергават установеното с акта. С оглед на изложеното и като се има предвид, че жалбоподателят не е ангажирал и не е представил никакви доказателства, оборващи доказателствената сила на съставения акт и установяващи различна фактическа обстановка от описаната, правилно съдът е приел, че нарушението е безспорно установено, поради което и правилно е ангажирана административно-наказателната отговорност. Жалбоподателят е имал възможност да ангажира всички относими и допустими доказателства, оборващи установеното от контролните органи, но видно от данните по делото, същият само преповтаря определени твърдения, без да подкрепи същите с допустимите за това доказателства."-Решение от 16.03.2009 г. на АдмС - Кърджали по к. н. а. х. д. № 9/2009 г.
"Затова, в хода на съдебното следствие не е била оборена формалната доказателствена сила на редовно съставения АУАН относно установените в него факти, тъй като чл. 189, ал. 2 от ЗДвП размества доказателствената тежест."- Решение от 5.01.2009 г. на АдмС - Плевен по к. а. н. д. № 1045/2008 г., 2-ри кас. с-в
"Актът е бил предявен на нарушителя, връчен по установения ред и се ползва с доказателствена сила в административно-наказателното производство, съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП. П. изрично е записал в акта, че не отрича извършените от него нарушения. По никакъв начин не е било нарушено правото на защита на жалбоподателя, който е бил наясно с извършените от него нарушения на ЗДвП. При издаването на НП е бил спазен чл. 53 от ЗАНН."- Решение № 317 от 3.12.2008 г. на АдмС - Кюстендил по н. а. х. д. № 320/2008 г.
"Според разпоредбата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, редовно съставените актове (АУАН) по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. Следователно, в тежест на Г. е било да докаже в производството пред районния съд, че отразените в акта констатации, послужили за издаване на процесното НП, са неверни. Които обстоятелства, както правилно е приел и районният съд, са останали неопровергани. Нещо повече, законът предвижда издаването на НП, дори и в случаите, когато са допуснати нередовности в АУАН, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина (чл. 53, ал. 2 от ЗАНН), какъвто е настоящият случай."- Решение № 1197 от 18.11.2008 г. на АдмС - Пловдив по а. к. д. № 2003/2008 г., 23-ти с-в
"Настоящият състав, съобразявайки изложеното по-горе и имайки в предвид, че пред въззивния съд не е оборен актът за установяване на административно нарушение, който е съставен по надлежния ред и с оглед разпоредбата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, се ползва с презумптивна доказателствена сила до доказване на противното, намира, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно."- Решение № 16 от 26.02.2009 г. на АдмС - Перник по к. н. а. х. д. № 5/2009 г.
"Не на последно място, следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, който посредством текста "Редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното" въвежда една оборима презумпция, прехвърляща доказателствената тежест върху нарушителя. В производството пред районния съд С. Д. по никакъв начин не е доказала противното на установеното с АУАН, в това число и твърдяното от нея, че друг автомобил я бил изпреварил и отчетената от радарния скоростомер скорост била именно на този автомобил. 2. Правилно Районен съд - Габрово не е възприел тезата на жалбоподателката, че е действала при условията на крайна необходимост."- Решение № 67 от 14.04.2009 г. на АдмС - Габрово по к. н. а. х. д. № 49/2009 г.
"Следва да се има предвид и установената в чл. 189, ал. 2 от ЗДвП презумпция за истинност на фактическите установявания, отразени в редовно съставените по този закон актове.-Решение № 104 от 30.04.2009 г. на АдмС - Велико Търново по к. н. а. х. д. № 10072/2009 г., кас. с-в
"Съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, АУАН се ползва с доказателствена сила до доказване на противното, поради което доказателствената тежест за установяване на фактическа обстановка, различна от тази по АУАН, лежи върху жалбоподателя. Затова, описаните в акта за установяване на административното нарушение фактически обстоятелства за извършено административно нарушение по ЗДвП, съставляват едновременно и фактически обстоятелства за издаване на обжалваната заповед. В този смисъл, АУАН е част от административната преписка по издаване на заповедта за прилагане на ПАМ и съдържа фактическите обстоятелства на акта по смисъла на чл. 59, т. 4, пр. 1 АПК, които жалбоподателят не е опроверга в рамките на настоящото производство."- Решение от 9.10.2008 г. на АдмС - София по адм. д. № 3432/2008 г., I о., 5-ти с-в
"Нарушението на водача следва да е констатирано със съставен акт за административно нарушение от компетентните длъжностни лица, който, съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, има обвързваща доказателствена сила до доказване на противното."- Решение № 46 от 19.11.2008 г. на АдмС - Стара Загора по адм. д. № 550/2008 г., 3-ти с-в
Мога и още и още... Нарочно са от разни региони, да не ме обвините в пристрастие.
Компренде? До тук мисля ,че следва да е поне анадък.
На автора на темата желая да ползва своевременна професионална защита винаги, в подобни случаи. Тук цитирах и решение на Адм. съд- Велико Търново в същата насока, не за да Ви стряскам, просто подбрах практика на различни съдилища, тъй като тези дела не се гледат от ВАС и практика по специалната правна норма на ЗДвП на този съд няма.