djalma написа:Колеги, хайде да коментираме гражданскоправния казус от изпита през юни 2009г.:
Ангелина Крумова и Борис Петров сключили граждански брак през месец май 1985г. От брака си съпрузите имали две деца – Силвия Петрова и Григор Петров.
През 1993г. Борис петров закупил тристайно жилище в София. Междувременно Ангелина Крумова получила по наследство двуетажна къща в София и семейството се установило да живее в нея.
През 2005г. Борис Петров, Георги Николов и Стоян Янков учредили акционерно дружество „Искър” АД със седалище София. На 02.11.2006г. общото събрание на акционерите на „Искър” АД взело следните решения:
- увеличило капитала на дружеството от 50 000 лв. на 250 000 лв. с непарична вноска, внесена от Борис Петров и представляваща тристайното жилище в София, срещу което на Борис Петров били предоставени 200 000 акции с номинална стойност 1 лв. всяка една;
- изменило устава на дружеството, като включило в съдържанието му вида и стойността на непаричната вноска, лицето, което я извършва, роя и номиналната стойност на акциите, които ще му бъдат предадени, паричната оценка на вноската и основанието на правата на вносителя.
Борис Петров предоставил на дружеството писмено съгласие за внасяне на тристайното жилище в София в „Искър” АД с нотариално заверен подпис. На 15.11.2006г. СГС постановил решение за вписване на увеличаването на капитала на „Искър” АД от 50 000 лв. на 250 000 лв. с непарична вноска – тристайното жилище. На 10.12.2006г. непаричната вноска в „Искър” АД била вписана в Агенция по вписвания – Служба по вписвания, гр.София. На 23.11.2006г. Борис Петров джиросал една акция от капитала на „Искър” АД на съпругата си Ангелина Крумова, а всички други притежавани от него акции от капитала на „Искър” АД джиросал на трето лице. НА 06.12.2006г. Ангелина Крумова починала. Силвия Петрова научила, че баща й е внесъл като непарична вноска в „Искър” АД тристайното жилище в София, и на 20.12.2006г. предявила иск пред Софийски районен съд за отмяна на решението на общото събрание на „Искър” АД за увеличаване на капитала, вписано на 15.11.2006г. в търговския регистър на Софийския градски съд, като незаконосъобразно. В първото по делото заседание процесуалният представител на „Искър” АД направил възражение за неподсъдност на спора на Софийски районен съд и за недопустимост на иска.
Въпроси:
1. Придобило ли е акционерното дружество правото на собственост върху тристайното жилище в София и ако го е придобило на какво основание?
2. Какво е действието на вписването в търговския регистър на увеличаването на капитала на „Искър” АД с непарична вноска – тристайното жилище в София, спрямо Ангелина Крумова?
3. Силвия Петрова има ли качеството на акционер в „Искър” АД, а ако го е имала, от кой момент и на какво основание го е придобила?
4. Силвия Петрова активно легитимирана ли е да предяви иск за отмяна на решението на общото събрание на „Искър” АД за увеличаване на капитала и защо?
5. Основателно ли е възражението за неподсъдност на спора на СРС и защо?
Акционерното дружество не е придобило правото на собственост върху тристайното жилище, тъй като разпореждането с него е недействително, по-точно нищожно. Имота е придобит по време на брака, и независимо че е закупен на името на единия съпруг, той е СИО на основание чл.19, ал.1 СК /отм./
Недвижимите имоти, които са СИО могат да бъдат апортирани в имуществото на дружество и само от единия от съпрузите. Достатъчно е при тяхното апортиране да бъдат спазени разпоредбите на Семейния кодекс за разпоредителни действия на съпрузите. (Определение от 27.04.2009 г. на ОС - Монтана по ч. гр. д. № 63/2009 )