начало

БАН разпространи свободно трудове на водещи специалисти в подкрепа на борбата срещу домашното насилие БАН разпространи свободно трудове на водещи специалисти в подкрепа на борбата срещу домашното насилие

Нарушители ли сме?!?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нарушители ли сме?!?

Мнениеот Гост. » 21 Юли 2009, 12:24

http://networkedblogs.com/p7630345?ref=mf

Може и да не забележиш, че делата ти вървят добре, но данъчната служба ще ти го напомни.“ - Пиер Данинос :lol:

Да пишеш блог се оказва скъпо занимание. Така излиза от публикуваното писмо Изх. № 24-34-35/06.04.2009 год. Относно: дължимите осигурителни вноски и данъчното третиране на доходи, придобити от физически лица за реклама в Интернет сайтове, осъществявана от трети лица в системата за въпроси и отговори към Националната агенция за приходите. Това писмо, въпреки че не се отнася пряко за блогърите, оставя много въпроси за размисъл. И докато с данъчното облагане нещата са сравнително ясни, то по-големият непредвиден разход на модерните автори са осигуровките.

Днес напълно безплатно всеки може да си направи блог, в който да пише за неща, които го вълнуват. Но излиза, че това удоволствие не е съвсем безплатно. Към известната мисъл на Бенджамин Франклин „На този свят неизбежни са само смъртта и данъците.”, сега прибавяме и осигуровките.

Да разгледаме накратко ситуацията – първо от данъчна гледна точка, а след това от осигурителна. Въпросното писмо Изх. № 24-34-35/06.04.2009 год е продължение към по-рано публикуваното Изх.Nо 24-32-12/16.03.2009г., което общо взето го преповтаря. Разгледани са следните варианти:

- Физическо лице, притежаващо интернет сайт, е едноличен търговец – в този случай доходите от реклама се разглеждат като част от търговската дейност. Въпреки че може да се поспори един личен блог, от който идват приходи от реклама доколко е търговска дейност, от гледна точка облагането с данъците няма кой знае какво утежнение, особено като си приспадаш разходите по създаването и поддържането на сайт.

- Физическо лице , упражняващо свободна професия – в случая данъчните наблягат конкретно – сайтът трябва да е свързан с упражняваната професия – например адвокат – за адвокатски съвети, лекар за лекарски консултации, счетоводител – за счетоводни и данъчно-осигурителни въпроси, програмист – за софтуер, програмни езици и т.н. Данъчните не се интересуват от източника на парите – дали е от трето лице, примерно чрез рекламна агенция, или от Google, или EasyTrader . Те казват – тези пари идват от професионална дейност. В този случай облагането става върху доходите, които са получени, след приспадането на необходимо присъщите разходи.

- Физическо лице, придобило (купило или създало) интернет сайт, без повече да го поддържа, поместило е рекламни позиции и получаващо доходи от тях. В този случай получените доходи се облагат върху цялата сума, без приспадане на никакви разходи.

Това са вариантите, които са разгледани от Националната агенция за приходите и по този начин биха действали данъчните инспектори при евентуална проверка или ревизия. Тук следва да се уточни, че ако на интернет страницата (или блога) няма поместени рекламни позиции, няма постъпили приходи, не се печели, съответно няма и данъци. Това е принципът на облагането на доходите на физическите лица – доходите се облагат, когато постъпят (с условието, че не са еднолични търговци).

Какво казват данъчните за осигуровките: „В случай, че няма сключени договори, за целите на осигуряването работата по интернет сайт представлява трудова дейност, която лицата извършват за свой риск и за своя сметка. Такива лица по смисъла на КСО са самоосигуряващите се лица. В това си качество са лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични тьрговци,собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители. Осигуряването им се провежда по реда на чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО. Съгласно чл. 6, ал. 7 от КСО осигурителните вноски са за тяхна сметка и се дължат авансово между минималния и максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Самоосигуряващите се лица формират и окончателен месечен размер на осигурителния доход, въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ /по аргумент на чл. 6, ал. 8 от КСО/.”

Преведено на популярен език, какво означават тези думи – всеки блогър трябва да се регистрира като упражняващ свободна професия – например „писател” в Регистър БУЛСТАТ, след това да подаде декларация образец Окд-5 в НАП – за започване на упражняване на свободна професия – писателска, журналистическа и т.н., без значение дали получава доходи от нея. В случая – осигурителните отношения – нямат значение по отношение наличието или липсата на доходи. Достатъчното основание е, че се полага труд – пишат се статии в свой блог. А щом пишат, значи се влагат трудови ресурси, губи се времето, хабят усилия, дори има и разход на време да популяризира своя сайт.

И докато за самоосигуряващите се лица – упражняващи свободна професия, работещи съдружници в търговски дружества, които не получават доходи като управители, еднолични търговци и т.н., където задължението за авансово осигуряване е уредено от основната им дейност, не е проблем, защото се осигуряват, то работещите на трудов договор, управителите на търговски дружества, както и безработните, учениците и студентите трябва да започнат да се осигуряват авансово върху доход (дори и неполучен) 260 лв. Като месечна сума разходът за тези осигуровки е в най-минимален размер – 67.60 лв месечно (годишно – 811.20 лв). Като това са задължителните разходи, които трябва да се прибавят към разходите по поддръжка на сайта, доколкото ги има – хостинг, домейн.
Какъв е резултатът от всичко това – ако данъчната администрация започне да обръща внимание на тази разрастваща се група нови писатели, най-много да стимулира писането под псевдоним – за тези, които не разчитат на приходи от сайта си, а популярните блогъри, които не искат да прекратят споделянето на своето мнение – да започнат да гледат на своята интернет дейност като на нормален бизнес, като на дейност, която трябва да е рентабилна, като едно удоволствие, от което трябва да се печели.


Прочетох тази статия и я пействам тук за размисъл и евентуално дебати.
Колко от нас имат блог?

:mrgreen: Пиша в три сайта- леле, к-ва към нарушителка. :mrgreen: :mrgreen:
А, да- лекс ни е сдобил повечето и с блог-страница - изобщо нямам намерение да плащам и за това. :lol:
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот Melly » 21 Юли 2009, 12:39

Немам думи... :shock:

Жегата се отразява твърде зле на някои "умни главИци". :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот Гост. » 21 Юли 2009, 12:47

Имаш-нямаш, това е положението.
Бегом всички към АВ, за да се регистрирате в Булстат регистъра!
Пишман писатели такива. :mrgreen:

Това е шега, но ако трябва да съм сериозна, идея нямам до къде ще стигне това йезуитско четене на НА.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот portokal » 21 Юли 2009, 12:47

Поли, всъщност никой не те кара да плащаш за това, че имаш блог, но според закона всички получени доходи се облагат с данък, а паричките от реклама нищо не ги изключва от "групата" на доходите. :oops:

Без да съм твърде подробно запозната с писмото, според мен отникъде в него не следва, че "притежателят" на блог упражнява свободна професия и трябва да тича към регистъра Булстат. Само си облага паричките според ЗДДФЛ - ако няма друго основание, като "други доходи". От писането на мат`ряли в блога доход пряко нямаш, така че това не е доход от труд. Имаш от реклама, примерно.

"Дял" ІІ от писмото не ми е твърде ясно как е свързан с въпроса (защото въпросът на Недев е за приходите от реклама), не ми е ясно и какво точно трябва да значи "работата по интернет сайт", но не мисля, че се имат предвид редовите блогаджии. :roll:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5519
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот Гост. » 21 Юли 2009, 21:08

:roll: А, така. Беше по-скоро шега, отварянето на тази тема/ и аз определено добре се посмях/, но ти ме насочи към писмата на НАП

II. Относно дължимите осигурителни вноски:

Съгласно разпоредбата на чл. 10 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 и продължава до прекратяването й.

В случай, че няма сключени договори, за целите на осигуряването работата по интернет сайт представлява трудова дейност, която лицата извършват за свой риск и за своя сметка. Такива лица по смисъла на КСО са самоосигуряващите се лица. В това си качество са лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични тьрговци,собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители.

Осигуряването им се провежда по реда на чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО. Съгласно чл. 6, ал. 7 от КСО осигурителните вноски са за тяхна сметка и се дължат авансово между минималния и максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Самоосигуряващите се лица формират и окончателен месечен размер на осигурителния доход, въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ /по аргумент на чл. 6, ал. 8 от КСО/.

ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/


В случая – осигурителните отношения – нямат значение по отношение наличието или липсата на доходи. Достатъчното основание е, че се полага труд – пишат се статии в свой блог. А щом пишат, значи се влагат трудови ресурси, губи се времето, хабят усилия, дори има и разход на време да популяризира своя сайт.


Не говоря за доходи, а за осигуряване...отчитайки факта, че тези писма са само пътеводна светлина за служителите в НАП .
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот portokal » 21 Юли 2009, 21:35

Е, нали тва казвам - какво е искал да каже поетът, не знам, но творческите усилия на блогърите любители на мен лично не ми се връзват с израза "работа по интернет сайт". :oops:
Предполагам, че се има предвид сайт, свързан с някакви услуги или нещо такова. :?:
Добре ми е известно, че за да възникне задължение за осигуряване, доход не се изисква. Изисква се обаче трудова дейност, работа. А аз не бих нарекла един "онлайн дневник" работа. :roll:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5519
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот prnedev » 22 Юли 2009, 14:36

Поли, за логиката за осигуровките ;-)

Имаш блог, на него има банери, от които печелиш. За да печелиш, трябва да пишеш, а щом пишеш значи се трудиш - нещо от рода "творчеството е труд", а щом се трудиш и получаваш пари за това, трябва да се осигуряваш ;-) Ключовото е да печелиш (да имаш банери и да ти плащат за това)

Тази логика как ти звучи?
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот donna » 22 Юли 2009, 19:38

Я сега да видим ,как ще се отрази за нуждите на данъчното законодателство дейността на баба ми , за протокола жената минава 80г и ако прочете това чудо една анатема ще е малко:

Та жената има навика от старо време оно да си консервира разни плодове ,зеленчуци ,риби и др.-там тя влага труд същата има стария навик сама да си прави сапун ,щото според нея съвременния модерния е пълен с разни боички и с нищо перящо /за нея тая логика е желязна/ ,та в тоя сапун също влага труд... Как ще облрожим баба ми -тя е пенсионерка -значи, ако иска ще се осигурява пенсионно ,но ще дължи здравни осигуровки :D

Ако ме прочете и на мене няма да ми се размине :D :D :D
Признавам си ,че по тъпа данъчна логика не бях чела ,ако някого го обуят с осигуровки ще жали ,това чудо ще падне ,но за данъчните знаете ,некъдърните им писва са светиня за тях!

А какво ли ще дължат хилядите домакинства консервиращи зимнина ,чиито членове не са пенсионери :?:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот Melly » 22 Юли 2009, 19:49

Донна, само си престави. Тази данъчна "цедка" е на ВХОДА, ами ако измислят и такава на "ИЗХОДА" (що туршии, ами свинското в буркани...)- :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот vetre » 22 Юли 2009, 22:03

А аз познавам няколко човека които си изкарват парите от залагания и/или
игра на покер онлайн,понякога наживо.Нищо друго не работят.Само това.
Тях как ли ще ги таксуват от НОИ?
vetre
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 24 Юли 2008, 20:11
Местоположение: скапана държава

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот atevasile » 22 Юли 2009, 23:38

Много хубаво си чешем езиците. Но писанията на НАП можем да използваме "на изхода" :D
Има си КСО и там е казано кой за коя си дейност и върху какви доходи подлежи на осигуряване. Има си и ЗДДФЛ и там са описани различните видове доходи.
И да си СОЛ, и да не си, това си е Доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, по-точно от предоставяне за ползване на права (чл. 31 от ЗДДФЛ). Ако толкова искате да сте в крак с указанието на НАП, го пишете доход от други източници (чл. 35). И в двата случая този доход не се включва в годишното изравняване на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица. За лицата, които не са самоосигуряващи се, няма какво да се коментира.
Вие сте юристи, ако вас подгонят за осигуровки върху доходите от реклами в блоговете ви, без бой ли ще се дадете?
Аватар
atevasile
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 23 Юни 2009, 22:25

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот Melly » 23 Юли 2009, 00:04

atevasile написа:Вие сте юристи, ако вас подгонят за осигуровки върху доходите от реклами в блоговете ви, без бой ли ще се дадете?


КЛИК: Аз ще изчакам, докато НАП намери първо себе си :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот atevasile » 23 Юли 2009, 00:24

Melly написа:
КЛИК: Аз ще изчакам, докато НАП намери първо себе си


Хихи, туй много хубаво и много смешно.
Само дето нистина може да ми се наложи да потърся юрист, който да ми помага при обжалване на акт, ако се стигне до там. Щото с това писмо на шефа на НАП не смятам да се съобразявам.
Аватар
atevasile
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 23 Юни 2009, 22:25

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот donna » 23 Юли 2009, 01:31

:mrgreen: Сега остана да ми обложат и мненията в лекса ,щото били работа ,а на колегите дето са в съд. система и пишат тук как ще ги обложат ,че по закон последните могат само да са преподаватели :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Сигурно като доход от преподавателска дейност :mrgreen: :mrgreen:

Моите съболезнования ,ама НАП няма ли си друга работа ...и ако има каква е тя?
Ако си пишиа в блога за времето ,цветята и киселото ми настроение каква работа е това след като разтоварвам :D

А сетих се ,ако напиша книга но не я издам и НАП по няква случайност ме усети ,как ще ме обложи ,как ще и определи евентуалната цена и тираж,а от там данъци осигуровки ? :twisted:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот ivodrag » 23 Юли 2009, 09:26

Добре де, "работа" и "хоби" равнозначни ли са при осигурителните правоотношения?
ivodrag
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 13 Юни 2008, 11:47
Местоположение: София

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот prnedev » 23 Юли 2009, 10:44

За "хоби" няма кой да иска пари. Но ако използваш "хобито" за да изкарваш пари от него, това вече е "работа".
Т.е. на Донна примера - бабата колкото иска може да си прави компоти и да затваря домати, но изкара ли ги на пазаря, тогава става друга работата...

Колкото... за мненията по форумите, и особено тук ;-)))) ако се обърне внимание на минималната адвокатска тарифа и (къде е Лютко, че ми липсва)... чл.9 ал.3 т.2 от ЗДДС (беше 60 лв на час, нали? или 40 лв писмен отговор?), не върви да се позовеш на "незначителна стойност, за рекламни цели (чл.9 ал.4.т.4 ЗДДС) щото хм, адвокат да се рекламира... няма ли да ви опердашат от Адвокатската колегия? Пък за незначителна стойност и там не става - според ПЗР на ЗДДС - § 1.т.9 викат че трябва да е под 30 лв...

Както и да е. Да съм лошав данъчен - проверявам на бързо тук - всеки кой колко отговора има по 40 -60 лв и хоп готова регистрацията по ДДС :P
Айде стига съм се лигавил....
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот portokal » 23 Юли 2009, 11:30

За "хоби" няма кой да иска пари. Но ако използваш "хобито" за да изкарваш пари от него, това вече е "работа".

Да, ама ако съм любител парапланерист и си сложа срещу заплащане реклама на парапланера, това не е работа. С блога е същото.
Според мен само си чешете езиците. Приличате ми на журналисти в тая тема. :P :P :wink:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5519
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

НАП: Осигуровките за блогърите не са задължителни

Мнениеот Standbay » 23 Юли 2009, 12:06

НАП: Осигуровките за блогърите не са задължителни
След като в началото на седмицата блогърската общност бе разтърсена от съобщението, че, според НАП, физическите лица, развиващи собствени Интернет сайтове, извършват трудова дейност за свой риск и за своя сметка и подлежат на осигуряване, три дни по-късно от агенцията коментираха недоразумението.
Писмото на НАП "е отговор на постъпило писмено запитване от данъчно задължено лице, в съответствие с утвърдените процедури на НАП. В писмото е изразено становището на изпълнителния директор по описана от лицето фактическа ситуация и не може да се квалифицира като "съобщение", адресирано към неограничен кръг субекти – получателят на отговора е конкретно лице. Твърдението, че според текста на писмото "всички собственици на лични блогове трябва да се регистрират като еднолични търговци" не е коректно, тъй като такъв текст няма", обясняват от НАП, цитирани от електронното издание NewBusiness.bg. Посочено е че лицата, които извършват трудова дейност за свой риск и за своя сметка по смисъла на КСО могат да се третират като самоосигуряващи се лица. Възникването на осигуряването за тези лица се удостоверява с декларация, която самоосигуряващото се лице подава в компетентната териториална дирекция на НАП.
Експерт от данъчната служба, пожелал анонимност е пояснил, че ако някой има приход от блогърски сайт, то той трябва да се декларира и обложи с данък. Осигуровките се плащат само ако собственикът не се осигурява никъде другаде. При положение, че от въпросния сайт не се получават приходи, трябва да се внесат само здравни осигуровки, но само ако лицето не е здравноосигурено от друго място. (Всеки гражданин е длъжен да има здравни осигуровки, без значение дали работи на няколко места, или е безработен.)


:D
Аватар
Standbay
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 27 Авг 2008, 21:46

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот Гост. » 23 Юли 2009, 12:59

:lol: :lol: :!:
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Нарушители ли сме?!?

Мнениеот donna » 23 Юли 2009, 23:09

Aу от Нап-а се освестиха и дадоха заден ,а баба ми си спаси бурканеия бизнес ,в който влагаше личен труд и време :mrgreen: :mrgreen:Това тяхно езуитско писмо ми напомня историята ,когато преди години командировъчните пари на лице командировано ,но работещо на граждански договор се облагаха като доход -щото било печалба , а на лица работещи по трудов договор не се облагаха /явно не е печалба/ имаше и там едно нещаство писмо и на базата на него на толкова хора изпразниха джобовете с данъци и осигуровки.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Следваща

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 44 госта


cron