начало

Две комисии на ВСС: Сарафов има професионалните и нравствени качества за главен прокурор Две комисии на ВСС: Сарафов има професионалните и нравствени качества за главен прокурор

Прекратяване на срочен трудов договор от работодателя

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на срочен трудов договор от работодателя

Мнениеот wladi » 23 Мар 2009, 17:32

Здравейте българи,

Искам да попитам как стои въпроса с прекратяване на срочен трудов договор от страна на работодателя. Договора е сключен на базата на член 68, ал.1, т.1.
Пише, че договора може да бъде прекратен с най-малко едномесечно писмено предизестие от двете страни. Но, ако прекратяването от страна на работодателя стане на базата на член 328 от ТК, пише, че се дължи 3-месечно предизвестие за срочен договор? Може ли въпреки член 328 да се прекрати договора с едномесечно предизвестие, щом така е записано в договора? И ако не може, може ли по друг начин това да стане с едномесечно предизвестие?

Просто от любопитство... защо съществува това разделение между срочен и безсрочен договор в член 328? :shock: ? Много странно ми се струва, че точно хората на срочен договор в случая за по-защитени от тези на безсрочен?

Благодаря предварително за отговорите.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Прекратяване на срочен трудов договор от работодателя

Мнениеот wladi » 13 Май 2009, 19:35

Напълно съм съгласен, че текста е нелогичен и защитава временно наетите работници повече отколкото трайно работещите при този работодател.

Следва да се прегледат (народното събрание) мотивите на вносителите на това изменение на КТ (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.), но доколкото си спомням се целеше дисциплиниране на работодателите (тогова повечето държавни фирми), които бяха започнали да злоупотребяват, като сключваха само краткосрочни договори, които се подновяваха с нови договори всяка година и/или всеки 6 месеца. Това им позволяваше безпроблемно избирателно претръскване на персонала на всеки 6 месеца.

Същевременно е дадена възможност с КТД да се умеличат обезщетенията на работниците с продължителен трудов стаж при работодаля, коато не се използва в малките предприятия и фирми.
Законодателя целеше да направи "отрезвително" избирането от работодателя на варианта срочен договор, само когато естеството на работа действително го налага.

Решението на проблема е неудачно. напълно достатъчна е защита по чл.68 ал.4 (ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001) забраняваща сключването на срочен договор за една и съща работа повече от 2 пъти. Тогава е следвало да се промени и чл.326 ал.2
Последна промяна satir на 20 Юли 2009, 20:01, променена общо 1 път
Причина: възстановяване автора на мнението
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 21 госта


cron