начало

ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си

Помощ

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Помощ

Мнениеот stefko_bg » 19 Мар 2007, 20:21

Колеги!
Дайте ми акъл:
Води се досъдебно производство и пострадало от престъплението е ЮЛ. Становището на съда е, че в досъдебното производство ЮЛ няма качеството на пострадал. Така ли е?
Защото,според мен, правата на ЮЛ се реализират посредством ФЛ /управител, изп.директор.../ и такова едно тълкуване на съда е неприемливо
stefko_bg
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Мар 2007, 19:53

Мнениеот legenora » 19 Мар 2007, 21:41

Тълкуването на съда е абсолютно правилно.Законът не оставя съмнение , че новият субект предвиден като участник в досъдебното производство(според част от теорията "квазисубект" и т.н.,но това е тема за друг постинг) -пострадал чл.74-75 НПК може да е само физическо лице.

"Лице, което има качеството на пострадал

Чл. 74. (1) Пострадал е лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението.
(2) При смърт на лицето това право преминава върху неговите наследници."
Неимуществени вреди може да претърпи само фл.Може да почине само фл. и т.н.
Друг аргумент , е че когато закона урежда юл. като претърпяло имуществени вреди , той говори не за пострадал ,а за ощетено юридическо лице.Така чл. 73 (2) изрично различава пострадалия и ощетеното юридическо лице.
" Чл. 73. (1) Съдът и органите на досъдебното производство са длъжни да разяснят на пострадалия, че има право да предяви в съдебното производство граждански иск за вредите, причинени от престъплението.
(2) По искане на пострадалия или на неговите наследници, или на ощетеното юридическо лице в досъдебното производство съответният първоинстанционен съд еднолично в закрито заседание взема мерки за обезпечаване на бъдещ иск по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Също и в чл.213 , 243(3) и др.
На практика основното право в досъдебното производство ощетеното юл. може да иска обезпечение на гражданския си иск , който може да предяви едва в съдебното производство като се конституира като граждански ищец.
legenora
Потребител
 
Мнения: 115
Регистриран на: 25 Сеп 2006, 16:33


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron