Страница 1 от 1

АУАН КАТ велосипедист

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 23:48
от paddo_84
Проблема е следния :
на 17 август бях паркирал колата си и си бях отворил врата малко,след малко един с колело се натресе в врата ми и падна.Предложих му да го закарам до болницата отказа и като се поокопити почна да ме обижда и заплашва с КАТ.казах му да извика като иска но да знам да стоя и да чакам ли или не,той не извика никой в продължение на 15 ми и аз тръгнах с колата.Та въпросния писал жалба и днес ме викнаха да пиша обяснение и да сме се видели с него.Писал че съм си отворил рязко вратата и той се блъснал.Инспектора ми на писа акт,писах възражения отдолу и чакам наказателно постановление да излезе, и ми каза че не било проблем можело да се обжалва в съда не ми каза срок и щял да падне акта ако съм си намерил свидетел.Въпросът ми реален свидетел ли трябва или може и някой мой познат да свърши работата.А въпросния господин ми даде визитка да сме се разбирали извън съда,явно иска пари да му давам.Полиця каза че няма как той да ме съди защото има валидна гражданска и тн и той ако иска убещетение ще си го получи от гражданската.

Re: АУАН КАТ велосипедист

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 19:36
от boris1
Казуса ти е много интересен и съм сигорен,че се случва рядко.
Доколкото разбрах май тебе те е нямало при пристигането на органите на МВР, значи в акта имаш и напускане на ПТП, което е по голямото ти наказание.

нарушение: 1. Чл. 95. (1) (Предишен текст на чл. 95 - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачът и пътниците могат да отварят врата, да я оставят отворена, да се качват и да слизат от превозното средство, спряно за престой или паркирано, след като се уверят, че няма да създадат опасност за останалите участници в движението.
2.Чл. 123. (1) Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен:
3. когато при произшествието са причинени само имуществени вреди:
в) ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило
произшествието, и изпълняват дадените им указания.

наказание: 1. Чл. 179. (1) (Предишен текст на чл. 179 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.)
Наказва се с глоба от 50 до 150 лв.:
5. (доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) който не спазва предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението;
2.Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който:
5. наруши задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие;
А относно свидетеля незнам кой ще се навие предвид Чл. 290. (1) Който пред съд или пред друг надлежен орган на властта като свидетел устно или писмено съзнателно потвърди неистина или затаи истина, се наказва за лъжесвидетелствуване с лишаване от свобода до пет години.