начало

Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела

принудителна административна мярка

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


принудителна административна мярка

Мнениеот rivezoro » 02 Юли 2015, 09:27

при налагане на принудителна административна мярка по ЗАНН - важи ли изискването за сроковете относно извършване на нарушението и за откриване на нарушителя, упоменати в чл.34 по долу в закона при съставяне на Актове за установяване на административни нарушения.
rivezoro
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 10 Ное 2014, 16:09

Re: принудителна административна мярка

Мнениеот iva_sh » 12 Юли 2015, 19:28

Принудителните мерки не са вид наказание, затова за тях не се прилагат сроковете по чл. 34 от ЗАНН.
ПАМ се налагат с индивидуален административен акт за който важат правилата на специалния закон, а за неуредените въпроси - правилата на АПК. Обикновено имат предварително изпълнение - или по закон или по разпореждане на административния орган.

Ако например управлявате МПС с изчерпан лимит от контролни точки, ПАМ по чл. 171, т. 4 от ЗДвП може да се наложи независимо колко време е минало от момента в който този лимит е бил изчерпан. Причината е че при пълно изчерпване на лимита от контролни точки лицето губи придобитата правоспособност по силата на закона и трябва отново да се яви на изпит /чл. 157, ал. 4 и ал.5 от ЗДвП/. Тук не се прилагат правилата за служебно възстановяване на контролни точки като мине определен период от време. Лицето е било длъжно доброволно да върне СУМПС в службата по местоотчет, но не го е направило. Затова СУМПС се отнема с посочената ПАМ, независимо колко време е минало. След като липсва правоспособност /самото право да се управлява МПС/, лицето не трябва да владее документа /СУМПС/, който вече няма нужната удостоверителна стойност. :!:
Подобно е положението и когато е било издадено СУМПС, но въз основа на диплома която по реда на НПК е призната за неистински документ, т.е. установено и че водачът не отговаря на изискването да има поне основно образование. Такова СУМПС също се изземва /чл. 19 от наредба № I - 157 за реда за издаване на СУМПС/.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron