начало

ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си

Продажби на бонове с фалшиви пълномощни и ЗОДВПГ

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Продажби на бонове с фалшиви пълномощни и ЗОДВПГ

Мнениеот sunrise » 03 Ное 2008, 11:53

Колеги, някой от Вас има ли информация и някакви подробности за т. нар. "Русенски дела" за компесаторни бонове, продадени с фалшиво пълномощно. Знам, че вече има трайна практика да се ангажира отговорността на държавата в тези случаи. Ще ми е полезна всяка информация в тази насока:№ решение на ВАС, копие от таковиа, както и информация дали и къде са публикувани.
Благодаря Ви много !
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Продажби на бонове с фалшиви пълномощни и ЗОДВПГ

Мнениеот sunrise » 06 Ное 2008, 12:42

Позволявам си са "поповдигна" темата, въпреки,че не предизвика интерес, защоот знам ,че вече има доста такива дела. Разбрах ,че обезщетението било по номинала , а не по цената по която се търгуват. Та колко да поискам ? :wink:
Ще се радвама, ако някой все пак откликне!
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Продажби на бонове с фалшиви пълномощни и ЗОДВПГ

Мнениеот bebitor » 06 Ное 2008, 23:39

За инвестиционни бонове има решения, за компенсаторки не съм чула. Намерих обаче само определения на ВАС по въпроса, всичките идентични по съдържание. Ето две от тях:
Определение № 372 от 10.01.2008 г. на ВАС по адм. д. № 13023/2007 г., III о., докладчик председателят Пенка Иванова
чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ
-------------------------

Производството е по реда на чл. 229, ал. 1, т. 1 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по частна жалба на Неделчо Иванов Иванов от гр. Варна срещу определение от 18.10.2007 г., постановено в открито съдебно заседание на Варненски административен съд по адм. д. № 506 по описа за 2007 г.

В частната жалба се поддържа, че определението е неправилно по изложени съображения за нарушение на приложимия материален и съществено нарушение на съдебнопроизводствените правила.

Върховният административен съд, трето отделение, като прецени допустимостта и основателността на жалбата, намира че е подадена в срока по чл. 230 АПК и разгледана по същество е основателна.

С обжалваното определение Административен съд - гр. Варна в производство по чл. 203, ал. 1 АПК, образувано по искова молба по чл. 1, ал. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), подадена от Неделчо Иванов Иванов срещу Агенцията за приватизация - гр. София е приел, че исковата молба е процесуално недопустима, поради което образуваното съдебно производство следва да бъде прекратено.

Обжалваното определение е неправилно, като правния извод на съда за недопустимост на иска не е основан на установените обстоятелства по делото и приложимия закон по следните съображения:

Жалбоподателят е предявил иск с правно основание чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ срещу Агенцията за приватизация гр. София, за сумата 250 лв., представляваща имуществени вреди от незаконни действия на административния орган (на длъжностни лица), изразяващи се в извършена административно-разпоредителна дейност - прехвърляне на инвестиционни бонове, регистрирани на негово име, без той да е подал молба или да е упълномощавал лицето, посочено като получател в нареждането за прехвърляне от 2.10.2003 г.

За да прекрати съдебното производство, съдът е приел, че искът на Неделчо Иванов Иванов срещу Агенцията за приватизация не попада в хипотезата на чл. 1 от ЗОДОВ, тъй като в случая не са налице вреди, причинени вследствие изпълнително-разпоредителна дейност на държавната администрация. Изтъкнал е, че действията на АП по регистрация на прехвърляне на инвестиционни бонове представлява елемент от смесен фактически състав и не може да се квалифицира като изпълнително-разпоредителна дейност на орган на държавната администрация.

Този извод е необоснован, защото е довел до неистинност на фактическите констатации на съда относно несъществуването на правото на обезщетение, заявено от ищеца.

Нареждането за прехвърляне на инвестиционни бонове (на определен кръг лица), регистрирани с талон за регистрация на името на жалбоподателя, на друго лице като получател на основание представено пълномощно не следва да се преценява само като техническа дейност, с която не се пораждат или прекратяват права - т. е. не са причинени вреди на титуляра на боновата сметка. Това становище противоречи на житейската и правната логика и се опровергава от факта, че на основание това действие, извършено от държавната администрация (трансфер към друго физическо лице), боновият баланс на сметката на ищеца през м. октомври 2003 г. е станал нула (0, 00) инвестиционни бонове.

В подкрепа на гореизложеното е и фактът, че Наредбата за условията и реда за организиране и провеждане на централизирани публични търгове за продажба на акции - собственост на държавата, отрежда роля на Агенцията за приватизация по отчетността при плащанията, избягването на злоупотреби, поправка на документи и други нарушения и опити за незаконно облагодетелстване чрез инвестиционни бонове. Да се приеме противното, означава държавата, чрез институциите, да се превърне в констататор на тези нарушения.

По изложените съображения частната жалба е основателна и обжалваното определение следва да се отмени и делото да се върне на съда за продължаване на процесуалните действия.

Водим от горното, Върховният административен съд - III отделение,

ОПРЕДЕЛИ:

Отменя определение от 18.10.2007 г., постановено в открито съдебно заседание на Варненски административен съд по адм. д. № 506 по описа за 2007 г. и,

ПОСТАНОВЯВА:

Връща делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Определение № 373 от 10.01.2008 г. на ВАС по адм. д. № 13072/2007 г., III о., докладчик председателят Пенка Иванова
чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ
-------------------------

Производството е по реда на чл. 229, ал. 1, т. 1 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по частна жалба на Тодорка Христова Антонова от гр. Русе срещу определение № 32 от 23.11.2007 г., постановено в закрито съдебно заседание на Русенски административен съд по адм. д. № 168 по описа за 2007 г.

В частната жалба се поддържа, че определението е неправилно по изложени съображения за нарушение на приложимия материален и съществено нарушение на съдебнопроизводствените правила.

Върховният административен съд, трето отделение, като прецени допустимостта и основателността на жалбата, намира че е подадена в срока по чл. 230 АПК и разгледана по същество, е основателна.

С обжалваното определение Административен съд - гр. Русе в производство по чл. 203, ал. 1 АПК, образувано по искова молба по чл. 1, ал. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), подадена от Тодорка Христова Антонова срещу Агенцията за приватизация - гр. София, е приел че исковата молба е процесуално недопустима, поради което образуваното съдебно производство следва да бъде прекратено.

Обжалваното определение е неправилно, като правният извод на съда за недопустимост на иска не е основан на установените обстоятелства по делото и приложимия закон по следните съображения:

Жалбоподателката е предявила иск с правно основание чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ срещу Агенцията за приватизация гр. София, за сумата 250 лв., представляваща имуществени вреди от незаконни действия на административния орган (на длъжностни лица), изразяващи се в извършена административно-разпоредителна дейност - прехвърляне на инвестиционни бонове, регистрирани на нейно име, без тя да е подала молба или да е упълномощавала лицето, посочено като получател в нареждането за прехвърляне от 29.09.2003 г.

За да прекрати съдебното производство, съдът е приел, че искът на Тодорка Христова Антонова срещу Агенцията за приватизация не попада в хипотезата на чл. 1 от ЗОДОВ, тъй като в случая не са налице вреди, причинени вследствие изпълнително-разпоредителна дейност на държавната администрация. Изтъкнал е, че действията на АП по регистрация на прехвърляне на инвестиционни бонове представлява елемент от смесен фактически състав и не може да се квалифицира като изпълнително-разпоредителна дейност на орган на държавната администрация.

Този извод е необоснован, защото е довел до неистинност на фактическите констатации на съда относно несъществуването на правото на обезщетение, заявено от ищцата.

Нареждането за прехвърляне на инвестиционни бонове (на определен кръг лица), регистрирани с талон за регистрация на името на жалбоподателката, на друго лице като получател на основание представено пълномощно не следва да се преценява само като техническа дейност, с която не се пораждат или прекратяват права - т. е. не са причинени вреди на титуляра на боновата сметка. Това становище противоречи на житейската и правната логика и се опровергава от факта, че на основание това действие, извършено от държавната администрация (трансфер към друго физическо лице), боновият баланс на сметката на ищцата през м. септември 2003 г. е станал нула (0, 00) инвестиционни бонове.

В подкрепа на гореизложеното е и фактът, че Наредбата за условията и реда за организиране и провеждане на централизирани публични търгове за продажба на акции - собственост на държавата, отрежда роля на Агенцията за приватизация по отчетността при плащанията, избягването на злоупотреби, поправка на документи и други нарушения и опити за незаконно облагодетелстване чрез инвестиционни бонове. Да се приеме противното, означава държавата, чрез институциите, да се превърне в констататор на тези нарушения.

По изложените съображения частната жалба е основателна и обжалваното определение следва да се отмени и делото да се върне на съда за продължаване на процесуалните действия.

Водим от горното, Върховният административен съд - III отделение,

ОПРЕДЕЛИ:

Отменя определение № 32 от 23.11.2007 г., постановено в закрито съдебно заседание на Русенски административен съд по адм. д. № 168 по описа за 2007 г. и,

ПОСТАНОВЯВА:

Връща делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: Продажби на бонове с фалшиви пълномощни и ЗОДВПГ

Мнениеот sunrise » 07 Ное 2008, 10:50

Благодаря много колега!
Считам, че доколкото изплащането става по аналогичен начин и пак опираме до Централния депозитар, механизмът е същия ,би трябвало да може да се приложи. Сега тепърва навлизам в това,признавам :oops: !
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron