Страница 1 от 1

ДДС върху лихва по Договор за лизинг

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2012, 15:21
от petya_koleva
Здравейте, от известно време се чудя над един казус - Редно ли е на физическо лице страна по Договор за лизинг и нерегистрирано по ДДС, да бъде начисляван ДДС върху лихвата по всяка една от фактурите по погасителния план?Изчетох какво ли не и се оказва, че юристи до момента не са коментирали подобен казус.По смисъла на чл.46 ал.1 т.1 от ЗДДС Освободена доставка е:
1. договарянето, отпускането и управлението на кредит срещу насрещна престация (лихва) от лицето, което го отпуска, включително отпускането, договарянето и управлението на кредит при доставка на стоки при условията на договор за лизинг;, ал. 2 гласи, че " В случаите на доставка при условията на договор за лизинг по ал. 1, т. 1 доставчикът може да избере предоставянето на кредита да е облагаема доставка."
Във всички договори на лизингови компании от последните 4 години, ( поне доколкото аз съм се запознавала) ДДС се начислява само върху главницата, но не и върху лихвата.Не се ли явява начисленото ДДС платена без основание сума от физическото лице?
Облагайки се доставката с ДДС ( главницата) по договора, лихвата част от тази доставка ли е?
Ще бъда изключително благодарна на всяко едно мнение, защото поне аз не намерих нито едно решение по въпроса!

Re: ДДС върху лихва по Договор за лизинг

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2012, 15:27
от emilgrigorov
Преди време намерих следното решение: Направих доста сериозен скандал и купих колата с потребителски кредит.

Re: ДДС върху лихва по Договор за лизинг

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2012, 16:44
от rourke
+1

Re: ДДС върху лихва по Договор за лизинг

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2012, 15:13
от prnedev
petya_koleva написа:Облагайки се доставката с ДДС ( главницата) по договора, лихвата част от тази доставка ли е?


Да. Чл.128. От там избора на доставчика кой режим от двата да ползва. Той избира всички доставки да са облагаеми, за да може да ползва пълен данъчен кредит за неговите покупки, а не да си играе с разни коефициенти за определяне на правото на частичен данъчен кредит