prnedev написа:Ауууу, къде е тази статия?
)))
Специално за теб, Пресли ... Давам ти пълни права да публикуваш превода ми, както в твоя сайт, така и където сметнеш за добре, като отново се извинявам, ако в бързината има грешчици и др.
Нека, не сме егоисти и спрямо lex.bg ..., та ето статийката!
С трудова заетост от само една година,
хиляди чужденци получават пенсия в Гърция!Проблемът беше предизвикан от намесатата на „Общата конфедерация на гръцките работници” GSSE, при все, че Министерството по заетостта обещава, че ще бъдат взети необходимите мерки, за да се определи при какви обстоятелства фондовете ще изплащат пенсии за чуждестранни трудово заети лица, и какво ще се предприеме, за да се установят правата за получаване на подобни пенсии..
В „Служба обществено осигуряване” ще се извършват насрещни проверки чрез интегрираната информационна система", подчерта г-жа Фани Пали Петралия.
Системата работи по следният начин: за имигрантите от Източна Европа (които влизат в обхвата на Европейския съюз) работят 14 години в родната си страна, а в последствие пристигат в Гърция. Въз основа на закона, дори само една година трудова заетост в страната ни им дава право да получат пенсия на възраст от 60 - за жени и 65 години за мъже.
С течение на времето те ще получат от „Служба обществено осигуряване” пенсия на сума, в размер 486 евро месечно, докато ако получаваха пенсията в собствената си страна, сумата й би била ограничена до приблизително 80 – 100 евро месечно. Това на практика означава, че най-големият фонд на страната ни, след като получи вноските си от трудещите се, при това само за една година, следва да изплаща от 386 до 406 евро на всеки чужд гражданин (останалите 80 - 100 евро, ще му се предоставят допълнително от институцията в държавата по произход).
Условия Необходимо условие за изплащане на пенсията е, имигрантите да пребивават и живеят постоянно в Гърция, тъй като, ако се завърнат за постоянно местожителство и пребиваване в родината си, ще получават от нашата „Служба обществено осигуряване” само 20 евро (еквивалентни на извършените към Службата вноски).
За тази цел, значителен брой чужденци декларират, че пребивават постоянно в Гърция и по този начин получават пълен размер на пенсията, докато на практика прекарват по-голяма част от времето в собствената си страна (явлението се забелязва по-често сред имигрантите от България, която географски е най-близо до страната ни).
Още повече - чужденците, които получават пенсия от страната ни, могат в последствие да подадат и документи във „Фонд за обществено и социално подпоматане и социална солидарност”. На домакинствата на тези, които отговарят на критериите за доход - може да бъде отпуснато и допълнително подпомагане, което месечно може да достигне до 230 евро.
Това означава, че имигрантите, изплатили известни средства към пенсионните фондове в нашата страна, имат основание да получат основната пенсия от 716 евро!
Според докладите от извършени проверки , вече дори има адвокати, които приемат подобни случаи за хонорари от 120 евро, за да започнат осъществяването на формалностите по процедурата за получаване на пенсиите.
По данни от проучването общо между 7 000 – 10 000 имигранти са се регистрирали за пенсиониране в нашата страна, с минимални години на трудова заетост тук (без това да означава, че всички са декларирали неверни данни относно мястото им на пребиваване).
Разходите Що се отнася до разходите на осигурителните фондове, те се се изчисляват на сумат между 30 – 40 милиона евро.
В същото време същектвуват имигранти, които успяват да получат пенсия, без да са положили нито един стикер или печат (за платени суми за осигуровки) в нашата страна. В частност, съгласно разпоредбите за неосигурените възрастните хора, ако техните индивидуални доходи не надвишават 4 620 евро, при навършване на 65-годишна възраст по закон те имат право да получат минималната пенсия от OGA – Организация за земеделско осигуряване (т.е. 330 евро).
„Общата конфедерация на гръцките работници” GSSE„Организацията създава допълнителни проблеми за устойчивостта на фондовете".
Превръщаме се в своего рода „манифактура за пенсиониране на трудещи се от балканските страни, главно България" – казва г-н Статис Анестис от Секретариатът за връзки с обществеността на „Общата конфедерация на гръцките работници” GSSE.
И допълва: ... "някои хора, които се възползнват недобросъвестно от правните празноти, целят получаването на минималната пенсия от нашите фондове. Това ще създаде допълнителни проблеми за устойчивото развитие на социално-осигурителната система на страната ни."
Според профсъюзното движение, "Във всички страни от Европейския съюз, работниците от тази категория имат право за всяка година от престоя и при положение, че внасят съответните осигурителни вноски, на 1/44-та от минималната национална пенсия”. Ето защо и в нашата страна "времето за което са се осигурявали, следва да е аналогично на съответния дял на пенсията”.
Темата коментира и министърът по заетостта – г-жа Фани Пали Петраля, която вчера отбеляза, че "фондовете извършват много строг контрол" и обясни, че „Служба обществено осигуряване” „полага всяко постъпление през строга и стриктна проверка, посредством интегрираната информационна система”.
Коментирайки темата, председателят на Общогръцката федерация на социалните организации и кадровата политика (POPOKP) Йоргос Кутруманис отбелязва, че "гърците и чуждестранните работници трябва да имат равни права”.
Въпреки това, организационните слабости и пропуските в системата за обслужване, улесняват до голяма степен, както гърците, така и чужденците да се възползват и често се извършват нарушения”.
Източник на статията: http://andronianoi.ucoz.com/news/2009-06-28-1614
Превод от гръцки език: diaida