Страница 1 от 1

Ревизия на НАП

МнениеПубликувано на: 06 Юни 2007, 20:57
от 7408126311
НАП отказват да признаят данъчтия кредит на доставки по фактури на които при насрещната проверка не са получили отговори или не са намерили фирмите на съответния адрес. Отказват да признаят и доставката, като преобразуват облагаемата печалба. Отказват да признаят и ДДС на доставчик който е представил всички думетни, включил е фактурите в дневниците си но няма назначен квалифициран песонал.
ДДС-то по всички фактури е привиждано по ДДС-сметки в съответния период. Фирмите на които е направена насрещна проверка отказват да ни съдействат, защото се оказва че не носят никаква отговорност. Как да постъпим с некоректните доставчици??Имаме ли шанс при обжалването??

МнениеПубликувано на: 06 Юни 2007, 21:48
от ednaotvsicki
Ако данъкът е платен по ДДС-сметка на доставчика до края на периода, в който се уппражнява/тогава начисляването при доставчика е без значение, виж чл.65, ал.8 от ЗДДС -отм./ и доставките са реално извършени /има прехвърляне на собственост върху стоките или услугите са извършени - доказателства за това-договори, протоколи, описи, пътни документи и т.н., наличност и последващи разпореждания със стоките от получателя/ то има шанс при обжалване-доказвайте плащането по ДДС-сметка и реалност на доставките.
Ако няма плащане по ДДС-сметка и при насрещните проверки /дали са спазени изискванията на ДОПК за извършването им??/ доставчиците не се намират или не отговарят - при обжалване експертиза на вещо лице дали е начислен, но проверката на вл трябва да е в счетоводството на доставчиците. Липсата на квалифициран персонал е индиция за нереална доставка, но ако се докаже кой е извършил доставката или пък за извършването й не е необходим персонал, само за това обстоятелство е необосновано да се откаже данъчен кредит, но доказвайте всички факти и обстоятелства относно реалност на доставката.
Преобразуване на печалба по реда на ЗКПО /отм./ с основания по ЗДДС /отм./- неправилно е, ако са налице основанията на ЗКПО за признаване на разхода, например има документалнообоснован и доказан разход, това че доставчикът не е коректен е неотносимо за облагането по ЗКПО, релевантно е само по отношение на ДДС.

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2007, 20:12
от 7408126311
В отрицателните насрещни проверки пише ,че фактурите са декларирани в масивите на НАП. Това не доказва ли начисляването???
Неи сме подготвихме фактурите, договорите и актовете за извършената работа, както и патежните за пращането на ДДС-то по ДДС сметката на доставчика на услугата. Това достатъчно ли е за досазване на доставката??

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2007, 22:50
от ednaotvsicki
Начисляване само по данни от информационния масив, без проверка в счетоводството на доставчиците /освен в дневниците и отразяване по съответните счетоводни сметки/ по принцип не се приема за доказано. Вижте дали насрещните проверки са извършени коректно /при ненамиране връчването по чл.32 ДОПК-спазена ли е процедурата, две проверки на адрес през 7 дни, публикуване в Интернет, писмо с обратна разписка, на актуални адреси на доставчиците ит.н/. Но пак повтарям при надлежно плащане по ДДС-сметка съгласно режима на отменения ЗДДС-65, ал.8 начисляването при доставчика е без значение. Тогава единствено ревизиращите могат да се захванат за липса на реална доставка. Щом са се захванали за косвения факт - липса на кадрова обезпеченост на доставчика, освен с изброените от вас документи за доставките, представете такива за кадровия ресурс-включително и чрез подизпълнители, с който са извършени услугите, ако разполагате с такива или изискайте при обжалването да се съберат такива доказателства от доставчика-нова насрещна проверка в хода на административното обжалване, а ако е първа ревизия и сте на административно обжалване най-вероятно може да се постигне отмяна на акта и връщане за нова ревизия. Ако е повторна ревизия, вероятно ще борите акта в съда след евентуално потвърждаване от ОУИ. При доказано надлежно плащане по ДДС- сметка се концентрирайте върху доказване реалността на доставките.